twoje wnętrza

ABC budowy domu. Czym są wiązary dachowe? Co należy o nich wiedzieć?

W powszechnym mniemaniu dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej warstwy, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak nieco bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem jedynie paroma płytami, a znacznie rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów. Pośród nich są elementy wewnętrzne, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to swoistego rodzaju szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza kiedy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jedna z podstawowych kwestii, o których należy pamiętać, kiedy samodzielnie budujemy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, w związku z czym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo tanie i niezwykle opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować. 

Powiązane