twoje wnętrza

Ból kręgosłupa – jak się zachować, gdy nie ustępuje?

Zdarzają się dni, iż w najmniej oczekiwanym momencie atakuje nas ogromny ból. Jeśli jest to ból, którego pochodzenie jest nam znane, ponieważ np. męczy nas jakiś uraz sprzed lat albo skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym wówczas nie mamy się czego bać. Jednak jeżeli ból wystąpił z niewiadomej przyczyny, bez znaczenia gdzie występuje, musimy się nim zająć. Szczególnie jeśli jest to ból głowy lub kręgosłupa. Te drugie, są nazywane “chorobą stulecia”, gdyż teraz lub za kilka lat dotkną większości osób. Co robić gdy nagle dopadnie nas ból w kręgosłupie?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Wszystkie rodzaje bólu mają jakąś przyczynę, którą musimy poznać, aby wprowadzić {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze albo leczenie. Najczęstszymi przyczynami, poprzez które czujemy ból w kręgosłupie są:
długotrwały stres
u kobiet – zbyt częste chodzenie na szpilkach
wzrost masy ciała
siedzący tryb życia
nie poprawna postawa ciała
uraz w wyniku przebytego wypadku
podeszły wiek
Przyczyn może być bardzo dużo oraz w zależności od miejsca ich występowania, musimy usunąć czynnik, powodujący ból. Jeżeli np. będzie to nadwaga lub otyłość, konieczne będzie wprowadzenie prawidłowej diety i zredukowanie zbędnych kilogramów. Trudniej jest, jeżeli żaden z przedstawionych powyżej czynników nie występuje a pacjent w dalszym ciągu skarży się na ciągły ból. Możemy skarżyć się na bóle kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Jak postępować w momencie, w którym, ból nie odpuszcza?

Należy najszybciej jak to możliwe pójść do specjalisty i dowiedzieć się w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Lekarz skieruje nas na najskuteczniejsze badanie, ułatwiające diagnostykę tego typu problemów – rezonans kręgosłupa. Dzięki takiemu badaniu, można bezpośrednio zobaczyć wszystkie kręgi i trzony we wszystkich odcinkach kręgosłupa, a dodatkowo umożliwia zobaczenia rdzenia kręgowego. Po sprawdzeniu wyników badań fachowiec wdraża wszystkie działania, które mają na celu uśmierzenie bólu albo całkowitą jego eliminację.

Jak odpowiednio dbać o kręgosłup?

Pierwsze i najważniejsze – aktywność fizyczna. Ruch to najbardziej istotna zasada zapewnienia sobie odpowiedniego stanu zdrowia, kształtowania postawy oraz wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zdrowa dieta a także utrzymanie prawidłowej masy ciała, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Pamiętajmy również, że, jeśli mamy pracę przy komputerze lub posiadamy pracę siedzącą, nie zapominajmy, żeby podczas jej wykonywania dbać o zdrową postawę ciała i raz na jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”

Powiązane