twoje wnętrza

Co będzie najlepsze do łazienki – glazura, gres czy terakota?

Każdy, kto przynajmniej raz remontował łazienkę musiał wybrać odpowiednie płytki. Warto pamiętać, że jest to zakup na wiele lat, z tego powodu powinien być dobrze przemyślany. Aby takie płytki odpowiednio sprawdzały się przez dłuższy czas, muszą być doskonałej jakości. Jeśli chodzi o łazienkę istotne jest, aby kierować się nie tylko wyglądam, ale również odpowiednimi parametrami, ze względu na dużą wilgotność. Jak wybrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym właściwie należy się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Czy gres w łazience jest trafionym pomysłem?

Płytki gresowe są wykonane na bazie szlachetnej kamionki – jest to mieszanina gliny, krzemienia a także innych składników. W przypadku łazienki warto sięgnąć po gres szkliwiony, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Warto z kolei unikać gresu polerowanego, który jest materiałem bardzo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe charakteryzują się dużą twardością, a także tym, że nie przepuszczają wilgoci. Na rynku jest duży wybór płytek gresowych charakteryzujących się różnymi cechami. Jest to surowiec dobry do wyremontowania łazienki, jeżeli wybierzemy taki o odpowiednich parametrach.

Płytki z terakoty – jakie wybrać?

Terakota robiona jest z dobrej jakości gliny. Warto, że właściwości techniczne płytki z terakoty są dużo słabsze. Mimo wszystko są one twarde, odporne na ścieranie, ale silniejsze uderzenie może spowodować pęknięcie. Warto wspomnieć, że nie są one śliskie, co dobrze się sprawdzi szczególnie w łazienkach. Aczkolwiek, wadą tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była niezwykle popularna w Polsce, zanim na rynku pojawił się gres.  Terakota ma kilka stopni ścieralności, co umożliwia dopasować odpowiedni materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Wyższością terakoty nad gresem jest na pewno to, ze posiada ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota najczęściej układana jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana także na ścianach. Może być również stosowana na zewnątrz, jeśli wyróżnia się się odpornością na mróz.

Czy glazura jest dobrym wyborem w przypadku łazienki?

Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura Otwock jest surowcem, którego z pewnością nie poleca się kłaść na podłodze. Wyróżnia się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest cienką warstwą szkliwa, co sprawia, że jest łatwa w czyszczeniu środkami chemicznymi, a także odporna na wilgoć, z tego powodu doskonale sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale tylko na ścianach. Jest to surowiec, używany miejscach, które nie są narażone na uszkodzenia. 

Czym wykończyć łazienkę?

Najważniejszym kryterium przy wyborze płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest zalecana na podłogach. Należy również rozważyć to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, dlatego płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście dopasowując płytki, należy szukać pasujących do stylu wykończenia. Na rynku jest tak szeroki wybór, że z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Można wybrać się do sklepu, w którym profesjonaliści doradzą idealne rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się prawie w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków a także w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego poszukujemy można je kupić także przez internet.

Powiązane