twoje wnętrza

Czy serwisowanie fotowoltaiki jest kosztowne?

Od pewnego czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to konsekwencja ulg oferowanych przez rząd i rosnącej świadomości Polaków w temacie ochrony klimatu. Fotowoltaika pozwala uzyskać dostęp do niedrogiej energii, która zarazem jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by energia, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), odpowiedzią jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Co więcej dużą zaletą fotowoltaiki jest to, że jest ona bezobsługowa. Raz zamontowana instalacja powinna nam służyć latami wytwarzając prąd bez naszej ingerencji. Żeby zwiększyć jej wydajność warto jednak od czasu do czasu zrobić przegląd systemu. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez następne lata.

Dlaczego warto serwisować fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna to zbiór powiązanych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego należytego funkcjonowania trzeba robić ich przeglądy.

Przez to, że jest to system znajdujący się pod napięciem przez kwestie bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Cykliczne kontrole pozwalają uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Dają też szansę wykrycia usterek i zorganizowania prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne serwisy urządzeń tworzących system(u) są warunkami firmy montującej fotowoltaikę. Pozwala to utrzymywać w mocy gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie znaki, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak powinna powinny zwracać naszą uwagę. Obniżki wydajności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zapalić alarm w naszych głowach. Podobnie jak różnego rodzaju błędy falownika bądź innych elementów konstrukcji. W takim przypadku należy wezwać specjalistów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki stanowi jedną z podstaw takiego spojrzenia.

Serwis fotowoltaiki – co jaki okres go wzywać?

Fachowiec będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy audyt naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wzrokowej ocenie stanu systemu, jak również na znacznie bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która serwisuje fotowoltaikę dysponuje najnowszymi technologiami, które pozwalają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych punktów zapalnych. W razie potrzeby wymienia lub naprawia uszkodzone komponenty.

Wedle prawa konstrukcje elektryczne powinny przechodzić przegląd co najmniej raz na 5 lat.

Fotowoltaika nie jest tu wyjątkiem. W praktyce zależy jakie konkretnie czynności mają być przeprowadzane – część z nich powinno się przeprowadzać częściej niż inne.

Rodzaj działania determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Wpływają na nie różne elementy. Ważny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie jest zamontowana. Także miejsce na mapie, w które musi dostać się ekipa serwisowa wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Wejherowa

Powiązane