twoje wnętrza

Czy zużytą torbę foliową można ponownie wykorzystać?

Aktualnie w folię pakowana jest ogromna liczba produktów. W prawdzie, w obliczu powtarzających się apeli o ochronę środowiska ich liczba maleje. Ale wciąż są one sporym ciężarem dla ekologów.

Zniszczone opakowania foliowe można wykorzystywać ponownie – dzięki temu ograniczany jest ich wpływ na atmosferę. Kompletne odejście od toreb foliowych jest niewykonalne – skala ich występowania jest zbyt duża. Dochodzi też aspekt ekonomiczny – producent toreb foliowych tworzy swoje produkty tanio i masowo. Odejście od foliowych toreb oznaczałoby dla producentów dóbr wzrost kosztów.

Nie wyrzucaj – używaj ponownie!

Foliowe opakowania wcale nie muszą być jednorazowe. Ich ponowne stosowanie redukuję liczbę tego typu śmieci. Problem z plastikiem polega na tym, że do kompletnego rozkładu potrzebuje on dziesiątek lat – w tym czasie jego wpływ na środowisko naturalne jest negatywny.

Torby foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli opakowanie nie jest doszczętnie zniszczone warto je zagospodarować. Wdrażając społeczną odpowiedzialność biznesu, producent toreb foliowych, powinien sugerować wśród konsumentów postawy proekologiczne.

Dobrym sposobem na ponowne zastosowanie zużytych toreb jest magazynowanie w nich jedzenia. Można spotkać torby foliowe o różnych kolorach i o różnych rozmiarach. Jednak prawie każda z nich sprawdzi się w przechowywaniu jedzenia. Są szczelne i skutecznie blokują potencjalny wpływ czynników zewnętrznych na żywność.

Zużyte torby foliowe także bardzo dobrze spisują się na zakupach. Zamiast za każdym razem kupować nowe siatki dobrze jest korzystać z już posiadanych. Opakowania foliowe często stosuje się też w usługach kurierskich pakując w nie wysyłane produkty.

Jak ograniczać plastik i efektywnie wykorzystać ten, który już z nami jest?

Torby foliowe to ogromny biznes. Są tanie i łatwe w wytwarzaniu, a ponadto powszechnie wykorzystywane. Ich całkowita eliminacja jawi się jako mrzonka. Mimo to, są podejmowane ruchy apelujące by redukować zużycie plastiku i stosować zrównoważone rozwiązania.

Niejeden producent toreb foliowych ma przez to ból głowy. Wielu z nich stara się odzyskiwać zużyty plastik i wykorzystywać go ponownie do produkcji następnych opakowań.

Zachęca się również nas, klientów, byśmy dzielili śmieci i w ten sposób we własnym zakresie starali się dbać o środowisko.

Recykling plastiku – nadzieja w nauce?

Na pytania związane z ograniczeniem wpływu toreb plastikowych na zanieczyszczenie atmosfery próbuje odpowiedzieć też nauka. Poprzez różne odkrycia z zakresu biologii, chemii, fizyki czy materiałoznawstwa powstają kolejne pomysły na walkę z plastikiem.

Niejeden duży producent toreb foliowych wydaje spore kwoty na badania i rozwój. W tym również badania nad ponownym użyciem produkowanych toreb i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.

Powiązane