twoje wnętrza

Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Coraz częściej w polskim krajobrazie można spotkać domy z drewna. O ile tego typu budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

W naszym kraju od lat stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uznawane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Zalety domów szkieletowych

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one wykorzystanie na większą skalę. Są to tereny mocno zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to materiał, które pozwala zachować ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Natomiast w ciepłych miesiącach panuje tam kojący chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest również znacznie szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto pozwala na dopasowywanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Podstawową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed występowaniem pasożytów.

Wszystkie te czynności polegają na używanu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za cel chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na większą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to również zabezpieczenie przed wszelkiej maści szkodnikami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z funkcjonalności domów szkieletowych, warto postarać się o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w danym rejonie wpływa na cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na obfite zalesienie jawi się jako producent taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Uwzględniając skalę – trafna lokalizacja może przynieść pewne oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest dosyć sporo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką budowę warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu firm. Specjalista pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej działce oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.

Powiązane