twoje wnętrza

Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce ciągle stanowią nowość.

W Polsce od dziesięcioleci stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Zalety domów szkieletowych

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie na dalekiej północy znalazły one wykorzystanie na większą skalę. Są to obszary mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to tworzywo, które pozwala zachować ciepło w mieszkaniu w zimie. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam przyjemny chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest również o wiele szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących na terenie Polski.
Są one również bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest materiałem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na optymalizowanie poziomu pobieranej przez dom energii.

W jaki sposób dbać i konserwować drewniane domy?

Wyjściową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być wytrzymała i odporna na warunki pogodowe. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się szkodników.

Wszystkie te działania polegają na używanu właściwych specyfików. Farby i oleje mają za zadanie chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających domostwo. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też zabezpieczenie przed wszelkiej maści insektami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni korzystać z uroków domów szkieletowych, warto zadbać o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w wybranym rejonie determinuje cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na obfite zalesienie jawi się jako dostawca niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – trafna szerokość geograficzna może zapewnić pewne oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego domu. Na rynku jest stosunkowo dużo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu firm. Fachowiec pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży dysponują często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na załatwienie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W rzeczywistości większość pracy wykonuje delegowany przez nas specjalista. Organizuje on ekipę remontową oraz niezbędny sprzęt i materiały.

Powiązane