twoje wnętrza

Dach z blachy na rąbek – czym jest? Jakie są jego zalety?

Dachy z blachy na rąbek mają w budownictwie długą tradycję – od wieków zaznaczają zdumiewający kształt i renomę budowli architektonicznych. Kiedyś często używane w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach o przeznaczeniu religijnym, teraz podkreśla współczesny i niepowtarzalny design nowych budynków. Ostatnio dachy z blachy na rąbek przeżywają rozkwit, a to wszystko za sprawą nowoczesnej metodzie instalacji, w dzisiejszych czasach nie jest to już długi i skomplikowany proces przeznaczony tylko dla najbogatszych. Teraz również Twój dom ma możliwość nabrać niebywałego charakteru. Dziś opowiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich mocnych stronach, a także alternatywnych opcjach. Zapraszamy do lektury.

Co to jest dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek właściwie arkusze blachy połączone typowym zagięciem, od tego pochodzi nazwa rąbek. Forma dachu na rąbek możliwa jest zarówno wertykalna, jak też horyzontalna. Jest to jedno z najmocniejszych typów poszyć stosowanych w nowym budownictwie, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie szczelność jest najważniejsza. Dach możliwy jest do wykonania z szeregu rozmaitych rodzajów metali, lecz najpopularniejszym systemem jest blacha cynkowa. Niegdyś sposób montażu sprawiał dużą ilość kłopotów, gdyż kształtowanie arkuszy było pracochłonne. Teraz dostępny jest sposób montowania elementów na zatrzask, który jest dużo szybszy i prostszy do stworzenia.

Jakie zalety mają dachy z blachy na rąbek?

Dach z blachy na rąbek cieszy się ostatnimi czasy niesłabnącą popularnością, zawdzięczają to szeregowi cech, jakie posiadają. Kluczowym względem, na jaki zwraca uwagę większość klientów, są ich walory estetyczne. Dachy tego typu nadają konstrukcji subtelność i harmonijny wygląd. Będą świetnie wyglądać nie tylko na nowoczesnych budynkach, lecz również tych o bardziej tradycyjnym wyglądzie. Czysty, elegancki i wyrafinowany charakter to cechy, jakie posiadają dachy z blachy na rąbek. Szeroki przekrój barw również przemawia na korzyść tej metody pokrycia dachów.

Przy fachowo zrobionej obróbce dekarskiej dachy z blachy na rąbek są wyjątkowo nieprzepuszczalne. Sprawdzą się też w przypadku konstrukcji, gdzie dach ma zbyt mały spad, aby ułożyć na nim pokrycie z ceramiki lub gonty. Dachy z blachy na rąbek to doskonały sposób na pokrycie dachów o nachyleniu wynoszącym jedynie 5°.

Kolejną ich zaletą jest lekkość. W porównaniu do różnych rodzajów pokryć odznaczają się wyjątkowo niską wagą, co jest ważne, gdy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, albo budowa więźby dachowej nam na to nie pozwala.

Alternatywy dla dachów z blachy na rąbek

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są klasyczne dachówki z ceramiki lub betonu, jednak należy wziąć pod uwagę to, że dachówka to pokrycie ciężkie. Konstrukcja dachu powinna być wykonana z twardego i dobrze zaimpregnowanego drewna.

Gont bitumiczny to lekkie rozwiązanie, ale niesie za sobą pewne minusy. Gdy stosowany jest w miejscach zacienionych lub narażonych na wilgoć mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc wymaga regularnej pielęgnacji i impregnowania go preparatami wstrzymującymi ten proces.

Źródło: dachistrych.pl – wykonawca dachów na rąbek

Powiązane