twoje wnętrza

Dezynfekcja pomieszczeń – jak to robi profesjonalna firma?

Dezynfekcja jest często mylona z dezynsekcją, kiedy tak naprawdę podobną mają jedynie nazwę, ale polegają na czymś zupełnie innym. Za pomocą pierwszego odkażamy rany, powierzchnie i pomieszczenia. Dezynsekcja natomiast jest usuwaniem owadów.

Przeglądając teksty i strony o dezynfekcji często znajdziemy termin sterylizacji. Ten proces najczęściej wykorzystywany jest przy przyrządach medycznych i wyróżnia się gruntownym usuwaniem mikroorganizmów z przedmiotów, kiedy dezynfekcja tylko częściowo je zwalcza.

Doświadczona firma od dezynfekcji w Warszawie to z pewnością Dezynsekcja i Deratyzacja Hanna Skowronek.

Jakie są metody dezynfekcji i czym się różnią?

Do dezynfekcji używa się metod fizycznych i chemicznych.

Fizyczna metoda dezynfekcji korzysta z pary wodnej o temperaturze 100-105°C. Można jej używać do odkażenia wcześniej umytego sprzętu i wyposażenia sanitarnego. Często wykorzystywana jest również przy ubraniach, ale wtedy należy zmniejszyć ciśnienie pary wodnej.

Druga możliwość zastosowania metody fizycznej to użycie promieni UV (o długości 256nm). Niszczą drobnoustroje będące w powietrzu i na przedmiotach. Zalecane są do dezynfekcji pokoi, nie pojedynczych urządzeń. Tutaj warto zatrudnić ekipę, w Warszawie nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

W dezynfekcji chemicznej używane są środki mające charakter bakteriobójczy. Zalicza się do nich między innymi alkohol etylowy, fenole i utleniacze.

Idealnym przykładem zastosowania dezynfekcji chemicznej jest odkażanie skaleczeń wodą utlenioną, a także tak popularne w dobie pandemii dezynfekowanie rąk środkami antybakteryjnymi.

Jak skutecznie przeprowadzić dezynfekcję mieszkania?

W dobie pandemii dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym wietrzeniem pracownii, myciem blatów i ławek preparatami opierającymi się na alkoholu, oraz czyszczeniem za ich pomocą klamek i obiektów, które są wielokrotnie ruszane.

Powinniśmy tak postępować nie tylko kiedy jeden z domowników złapał koronawirusa, ale również przy grypie, wszawicy, albo bardzo groźnej u psów parwowirozy.

Co jeszcze powinno nas skłonić do odkażenia domu?

Mieszkanie powinno być całkowicie wyczyszczone i zdezynfekowane po zabraniu z niego ciała zmarłego. Kolejnym czynnikiem usunięcia mikroorganizmów jest okoliczność, kiedy w domu przebywały pasożyty i chcemy jak najbardziej przeszkodzić im w powrocie.

Dezynfekcję możesz przeprowadzić sam, ale pomyśl wtedy dokładniej o pewnych aspektach. Ubrania koniecznie wypierz w temperaturze minimum 60°C, a pościel i ręczniki w 90°C. Jeżeli nie możesz, to wykorzystaj specjalne artykuły do dezynfekcji prania. Dobrze dobrany detergent pozbywa się mikroorganizmów już przy 30-40°C. Weź pod uwagę, że w celu pozbycia się mikroorganizmów z naczyń powinieneś nastawiać program w zmywarce na około 70°C.

Ostatnia nasza zasada mówi o cyklicznym otwieraniu okien i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również częste przecieranie wszystkich często dotykanych przedmiotów. Na pewno warto zwrócić uwagę na klamki przy drzwiach i piloty od telewizora. Codzienne sprzątanie zaoszczędzi Ci pracy i sprawi, że mikroorganizmom będzie trudniej zatrzymać się w mieszkaniu na dłużej.

Czasem warto jest jednak zatrudnić ekipę do lepszego i bardziej efektywnego zabiegu dezynfekcji. Ceny różnią się w zależności od wielkości lokalu, albo od lokalizacji. W Warszawie będzie drożej niż na wsi, ale o wiele prościej jest znaleźć odpowiednią pomoc.

Powiązane