twoje wnętrza

Dom szkieletowy – czy warto na niego postawić?

W budownictwie co chwila klarują się coraz nowsze style. Jednym z ostatnich krzyków mody w tej kwestii są domki szkieletowe. Do niedawna kojarzyły się one przede wszystkim z letnimi rezerwacjami, w których ludzie spędzali urlopy.

Ale z rozwojem budownictwa, coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkanie w takich miejscach całorocznie. Budowa domów szkieletowych zachęca do decydowania się na to rozwiązanie dzięki oszczędności czasu, pieniędzy i materiałów.

Aktualnie coraz więcej firm oferuje budowę tego typu domów. Poprawa wytrzymałości materiałów, powoduje, że w szybkim tempie każdy może mieć gotowy dom szkieletowy pod klucz.

Warto zatem dowiedzieć się co przemawia za tego rodzaju rozwiązaniem. Przy okazji można sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dom szkieletowy realizuje nasze wymagania.

Dom szkieletowy – jak powstaje?

Domki szkieletowe buduje się opierając się o drewniany szkielet, do którego wiązane są ściany, stropy i sufit. Pozwala to na zorganizowanie większości elementów odrębnie, dzięki czemu wszystko przebiega znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego stawiania domu.

By powstał dom szkieletowy pod klucz, cały(a) konstrukcja wiązana jest metalowymi kotwami do fundamentu domu. Jest to przy okazji najważniejszy element całej budowy. Odpowiednio zamontowany szkielet zapewnia trwałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Budowa domów szkieletowych, to następnie instalacja poszczególnych części składowych domu do szkieletu. Jest to zajęcie proste, jednak wymagające dokładności.

Zastosowanie gotowych półproduktów pozwala nieco obniżyć koszty takiej budowy. Żeby stawiać domki szkieletowe nie ma potrzeby angażować dużej liczby pracowników. Warto jednak przedyskutować ten pomysł z ekspertami, którzy zapewnią wsparcie w całym procesie.

Domy szkieletowe – wady i zalety

Zauważony wcześniej czas budowy takiego domu jest jego ogromnym atutem. Budowa domów szkieletowych trwa zazwyczaj 2-3 miesiące – nieporównywalnie mniej niż stawianie domu murowanego.

Co więcej cena takich domów jest o wiele niższa. Dodatkowo cena całego przedsięwzięcia znana jest z góry – nie ma mowy o nagłych kosztach. Na cenę rzutuje też mniejsza liczba budowlańców zaangażowanych w realizację.

Energooszczędność to następny przymiot, który wyróżnia dom szkieletowy pod klucz. Konkretna izolacja zapobiega utracie ciepła i utrzymuje właściwą temperaturę wewnątrz. Ponadto nowoczesne domy szkieletowe często kooperują z pompami ciepła czy fotowoltaiką, co pozwala jeszcze bardziej zredukować koszty użytkowania.

Żeby takie rozwiązanie mogło być długotrwałe konieczne jest dopilnowanie wszystkich szczegółów. Istotny jest profesjonalizm wykonawców. Przy tego typu konstrukcjach każda drobnostka może wpływać na efekt końcowy.

Komu zlecić budowę domu szkieletowego?

By cały projekt miał ręce i nogi niezbędni są specjaliści. Szukając firm, które stworzą dom szkieletowy pod klucz trzeba ostrożnie zbadać ich portfolio.

Dobrze również poszukać opinii(e) klientów i przejrzeć już wykonane projekty. Budowa domów szkieletowych to dla różnych firm realna pasja, co widać po ich podejściu – trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać.

Rozmowy z producentem wydają się najlepszą drogą, kiedy zainteresują nas domki szkieletowe.

Powiązane