twoje wnętrza

Filtry siatkowe, żwirowe i dyskowe w systemach nawadniania ogrodu

Czemu tak naprawdę używane są filtry przy systemach nawadniających ogród? Co najważniejsze ograniczają one zabrudzanie roślin nalotami, które przenoszone są wraz z wodą w czasie deszczu. Oprócz tego utrzymują system nawadniania w dobrym stanie i dbają o jego właściwą pracę. Opłaca się ich używać nawet jeśli nie korzystamy z wody deszczowej, gdyż zawsze może wystąpić sytuacja kiedy zjawią się zanieczyszczenia na przykład podczas naprawy systemu nawadniającego.

Filtry zawsze należy dobierać ze względu na rodzaj i wielkość występujących zanieczyszczeń, a także ostateczny przepływ. Na rynku znajdziemy 3 różne typy filtrów, w związku z tym każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Czym wyróżniają się filtry siatkowe?

Filtry siatkowe są najprostszymi filtrami do systemów nawadniania. Są to filtry mechaniczne i do odfiltrowania brudów potrzebują siatki, która jest we wkładzie umieszczonym w obudowie. Filtr siatkowy doskonale sprawdza się podczas czyszczenia wody z elementów organicznych.

Trzeba dodać, że filtry siatkowe mogą być wykorzystywane same, albo jako dodatek do filtrów żwirowych – wtedy widzimy dwa razy większą niezawodność w oczyszczaniu wody.

Na rynku znajdziemy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnić się od siebie będą sposobem ich czyszczenia. Te manualne należy czyścić samodzielnie poprzez wyjęcie wkładu, który kolejno trzeba wyczyścić pod kranem. Filtry półautomatyczne posiadają taki jakby czujnik, który sygnalizuje, że jest już czas na wyczyszczenie wkładu. Wciąż należy samodzielnie przebrnąć przez taką czynność, ale jest to dużo prostsze niż podczas czyszczenia filtrów manualnych. Istnieją również filtry stuprocentowo automatyczne, które posiadają indykatory zanieczyszczenia, plus do tego sterownik, który automatycznie czyści siatkę filtra.

Filtry żwirowe – do czego służą i czym się wyróżniają?

Filtry żwirowe (zobacz) często wykorzystywane są razem z filtrami siatkowymi. Dzieje się tak gdyż czyszczą one wodę z konkretnych materiałów a dokładnie z żelaza i manganu. Filtr siatkowy wtedy wspiera czyszczenie wody powierzchniowej i filtruje te odpady, których filtr piaskowy nie łapie.

Filtry żwirowe dzielą się na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony mają niewielkie rozmiary i cechują się dużą przelotnością. Służą przeważnie do filtrowania roztworów mineralnych.

Filtry beczkowe dla odmiany znajdują zastosowanie przy odżelazianiu i odmanganianiu, usuwaniu zabrudzeń z wód powierzchniowych oraz wyzbywają się szczególnie małych zawiesin mineralnych. Takie filtry wypełniane są dokładnie dobranym do typu zanieczyszczeń materiałem filtrującym.

Charakterystyka filtrów dyskowych

Filtry dyskowe – np. takie filtry z Watermil budową i rozmiarem są bliższe filtrom siatkowym, niż żwirowym. Wykorzystywane są do przesiewania wody z małych zanieczyszczeń jak przykładowo pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Warto pamiętać, że jeśli chcemy pobierać wodę z rzek lub jeziorek to bez wątpienia lepiej jest kupić filtr żwirowy.

Filtry dyskowe zbudowane są z rusztu z dyskami plastikowymi, które mają za zadanie zbierać zanieczyszczenia. Tak samo jak filtry siatkowe konieczne jest mycie ich – w takiej sytuacji powinno się zdjąć obudowę, wyjąć dysk, opłukać go pod kranem i znowu włożyć z powrotem na miejsce.

Ważne jest to, że filtry nie są jednorazowe – wystarczy zakupić nowe wtedy, kiedy ulegną zniszczeniu. W sklepach znajdziemy wiele modeli filtrów i zanim zdecydujemy się na konkretny typ, moglibyśmy przemyśleć który będzie dla nas odpowiedni. Kupując filtr należy pomyśleć o tym jaką wodę wykorzystujemy do systemów nawadniających i jaki jest jej przepływ. W zależności od tego do wyboru będziemy mieli filtry dyskowe, siatkowe lub żwirowe.

Źródło: Firma Watermil – systemy nawadniania

Powiązane