twoje wnętrza

instalacja elektryczna w restauracji w gdańsku

Instalacja elektryczna w mieszkaniu – zaplanuj ją z głową

Jeżeli sami świadomie nie zajmiemy się planowaniem instalacji elektrycznej to deweloper zrobi nam znikomą ilość gniazdek i lamp. Potem sprawi to, że w większości pokoi będziemy mieli przynajmniej kilka przedłużaczy, które trudno będzie schować albo ładnie zharmonizować z umeblowaniem. W dodatku zdarza się, że w mieszkaniu może być po prostu ciemnica i trudno będzie nam to załatać większą lampą. O czym warto więc pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej i czego nie powinno się robić?

piękne oświetlenie w salonie dzięki przemyślanej instalacji elektrycznej
Piękne oświetlenie salonu w mieszkaniu w Gdańsku. Wszystko dzięki odpowiedniemu przemyśleniu instalacji elektrycznej na poziomie projektowania.

O czym pamiętać kiedy ustalamy lokalizację gniazdek w mieszkaniu?

Na tym etapie najlepiej mieć już pierwszy projekt lokalu. Warto zaplanować gdzie stanie łóżko, kanapa, telewizor, ale też szczegółowe rozstawienie urządzeń kuchennych. W łazience dobrze jest wziąć pod uwagę gdzie będzie postawiona pralka i umywalka, żebyśmy mogli spokojnie naładować szczoteczkę elektryczną lub prostownicę do włosów. W dodatku powinniśmy wiedzieć, że gniazdka w takim miejscu najlepiej żeby były zasłonięte, aby nie mieć styczności z wodą. Instalacja elektryczna w takich pomieszczeniach jest bardzo ważna.

Każde pomieszczenie wymaga nieco innego podejścia do instalacji elektrycznej

jednak jedno jest pewne – warto wszystko dobrze przemyśleć już podczas projektowania domu lub mieszkania

Przeważnie deweloper samodzielnie nie zaplanuje zbyt wiele gniazdek w pokojach typu sypialnia lub pokój dziecięcy więc powinniśmy zaplanować gdzie postawimy łóżko i umiejscowić gniazdka z obydwu stron. 

Podobna sytuacja będzie w przypadku salonu – jeśli chcemy powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na komodzie, to zaplanujmy montaż gniazdka nie 30cm, tylko metr nad ziemią, na dodatek zaplanujmy jedno przy sofie, żeby była możliwość podłączyć stojącą lampę lub ładowarkę do telefonu. Specjaliści z Gdańska, tacy jak na przykład BPEGD – instalacje elektryczne stuprocentowo z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

oświetlenie w ogrodzie
Warto pomyśleć również o instalacji elektrycznej na tarasie lub balkonie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się klimatycznym oświetleniem podczas letnich wieczorów.

Kuchnia w nowym domu – jak zaplanować instalację elektryczną?

Kuchnia jest najtrudniejszym pomieszczeniem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Lodówka, zmywarka, piekarnik albo kuchenka elektryczna lub indukcyjna muszą mieć z reguły osobne gniazdka. Należy ulokować je w odpowiednich miejscach i na odpowiednich wysokościach, żeby sprzęty te nie odstawały od ściany i żeby nie martwić się, że kabel nie starczy.

Oprócz nich w kuchni znajdziemy dużą ilość pozostałych sprzętów. O ile blender czy mikser możemy za każdym razem wyłączyć z gniazdka, to już czajnik lub ekspres do kawy najczęściej jest podłączony do prądu ciągle. Jednakowo wygląda kwestia z mikrofalą czy też okapem. W kuchni warto więc zaprojektować dużo gniazdek – wspaniale, żeby były nad blatem, tak żeby używanie ich było bardzo komfortowe.

Czy wiesz gdzie popełnianych jest najwięcej błędów, które później trudno odkręcić?

Tak, chodzi o kuchnie. to w niej użtwamy najwększej ilości urządzeń elektrycznych, a w raz postawionej zabudowie trudno już cokolwiek zmienić

Dobre oświetlenie domu to podstawa – dobrze rozplanuj elektrykę

Oświetlenie, które początkowo planuje developer jest także znikome. Jeżeli nie nie mamy w planach kucia ścian w celu wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej, powinniśmy z góry obmyślić gdzie i jak dużo świateł będziemy chcieli powiesić. Jeśli w sypialni nie mamy zamiaru stawiać lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest odpowiedni moment na wcielenia takiej modyfikacji w projekcie mieszkania. Tak samo przy lampach łazienkowych – deweloper przeważnie zaplanuje jedną lampę nad lustrem, jeśli chcemy dwie, jedną po jednej, drugą po drugiej stronie lustra – powinniśmy też zawrzeć to w planie instalacji elektrycznej. Często nie podoba nam się za ciemna kuchnia – w tym miejscu także możemy zamontować dwa punkty świetlne, jeden nad blatem, drugi nad stołem, w jadalni.

Jeśli uda Wam się znaleźć dobrych specjalistów to z pewnością zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – tych na pewno znajdziecie w Gdańsku.

Powiązane