twoje wnętrza

Jak dobrać końcówkę do sznurka?

Sznurek to coś, co znajdziemy najczęściej w naszej garderobie w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Jednak czy używając sznurka kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak jest on zakończony a także i czemu?

Dlaczego używa się końcówki do sznurka?

Przede wszystkim ze względu na wygodę tego rozwiązania. Nie wyobrażamy sobie bowiem, żeby w często zakładanej spódnicy, trzeba było co rusz szukać zakończenia sznurka, aby móc ją ubrać. Lub przekładania przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie posiadają twardej końcówki. Używanie końcówek do sznurka ma dwie podstawowe zalety: przeciwdziała niszczeniu się sznurka i zdecydowanie zwiększą wygoda użytkowania ciuchów lub akcesoriów, stanowi również fajny dodatek dekoracyjny
.

Rodzaje końcówek

Nie nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale końcówki do sznurka, dzielą się nie tylko ze względu na materiał ale również zastosowanie. Dużo bowiem zależy, jak będą używane, ponieważ, jak wspomniano powyżej, można je zobaczyć w różnych częściach składowych naszych ubrań – w butach, plecakach, spodniach lub kurtkach. Końcówkówki z reguły mogą być metalowe lub plastikowe.

Od czego zależy dopasowanie końcówki do sznurka?

Dobranie końcówki do sznurka zależy od jego docelowego zastosowania. Mogą być one metalowe albo plastikowe wobec tego podział jest dość prosty:

  • plastikowe końcówki do sznurków implementuje się częściej w akcesoriach dla dzieci – głównie z uwagi na ryzyko ewentualnego pogryzienia, lecz także przez to, iż plastik jest bardziej miękki niż metal, co minimalizuje zagrożenie, w przypadku ewentualnego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są najczęściej wykorzystywane w akcesoriach męskich a także damskich, szczególnie w tych bardziej eleganckich. Prezentują się ładniej i mogą stanowić element ozdobny dla całej kreacji.