twoje wnętrza

Jak zabrać się za renowację krzesła?

Meble się starzeją, to naturalne, że z z upływem czasu tracą swoją świeżość. Nie zawsze to jednak oznacza potrzebę ich wyrzucenia. Stare meble można odnawiać i nadawać im nowoczesną aranżację.

Ulubione krzesło po latach użytkowania jest w kiepskim stanie? Na domiar złego złamała mu się noga? Zamiast się go pozbywać, warto spróbować je odnowić. Można to wykonać w pojedynkę w domowych warunkach.

Jak przebiega proces odnawiania krzesła?

Praca twórcza nad odnową starego krzesła jest dosyć łatwa. Ale jak wszystkie procesy wymaga ona zamysłu i projektu. Należy przygotować wszystkie materiały i narzędzia, które będą pomocne w rekonstrukcji.

Po ocenie stanu krzesła pierwszym krokiem jest czyszczenie. Pozbycie się wszelkich drzazg, gwoździ pozwala odświeżyć drewno.

Zdarcie starej powłoki pozwala na wygładzenie nóg i profili krzesła. Papier ścierny bądź szlifierka pomogą w wyrównaniu powierzchni i przygotowaniu jej do przyjęcia farb i impregnatów.

Bejce, które wykorzystuje się do mebli nadają im trwałość, jak również trwale zwiększają ich żywotność. Kolor, który ma mieć krzesło zwykle nakłada się w dwóch warstwach. Malując trzeba zwracać uwagę na szczegóły i trudnodostępne miejsca.

Bez tych materiałów nie odnowisz starych krzeseł

Oprócz pomysłu na nowy wygląd krzesła i niezbędnych narzędzi, trzeba też zgromadzić materiały, które będą tworzyć krzesło. Bez nich pomyślne zakończenie procesu nie będzie możliwe.

Elementy drewniane

Zdarza się, że niezbędna jest wymiana stolarki. Dobrze jest rozejrzeć się czy w pobliżu nie prowadzi działalności producent nóg drewnianych. Można także rozejrzeć się w sieci.

Elementy krzesła, które może nam zaproponować producent nóg drewnianych przeważnie charakteryzują się dużą jakością i trwałością. Często jest to praca własnoręczna.

Obicia i materiał

Krzesła często ozdabia się elementami materiałowymi. Wyścielenie oparcia i siedziska dobrze dobranym materiałem nadaje krzesłu końcowego wydźwięku.

Nad kolorem i typem obić warto pomyśleć już na poziomie planowania. Tkaniny powinny być przemyślane i dopasowane do całości projektu.

Majsterkowanie potrafi być wspaniałym zajęciem. Renowacja krzeseł jest tego dowodem.

Kreatywna praca rozwija nie tylko wyobraźnie, ale również rzutuje na nasz poziom satysfakcji. Dlatego w przyszłości zanim podejmie się decyzję o wymianie mebli, warto zastanowić się dłużej. Przy pomocy kilku narzędzi i wyobraźni można dać starym meblom nowe życie.

Powiązane