twoje wnętrza

Jakie drewno do schodów – poradnik

Schody są istotnym elementem służącym do komunikacji pomiędzy dwoma piętrami. Mogą być wewnętrzne jak i zewnętrzne. Projektowanie schodów drewnianych wymaga wiedzy z zakresu poszczególnych gatunków drewna. Należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata dlatego opłaca się wybierać najtrwalsze gatunki, aby stopnie prezentowały się doskonale przez wiele lat. Aby tak się stało powinny być wykonane z odpowiedniego materiału, i pokryte odpowiednim lakierem. Istotne jest również to, ile razy dziennie korzysta się z takich stopni. Na pewno rzadziej wchodzi się np. na strych nieużytkowy, niż na pierwsze piętro gdzie często znajdują się sypialnie. Dlatego nieustanne korzystanie wymaga znalezienia drewna jak najtrwalszego. Istotne jest również lokalizacja schodów – te zewnętrzne muszą być znacznie bardziej odporne ze względu na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Niektórzy uważają, że drewno z którego zrobione są schody wewnętrzne nie ma aż takiego znaczenia, co odporny lakier. Odpowiednie zabezpieczenie schodów wewnętrznych ma duże znaczenie nie tylko na ich trwałość, ale także na estetykę. Jak wybrać odpowiedni materiał na schody? Czym się kierować poszukując drewna na schody wewnętrzne, a czym na schody zewnętrzne?

Schody wewnętrzne – czy wyłącznie lakier ma znaczenie?

Schody wewnętrzne odpowiadają także za estetyczny wygląd. Obdarzają pomieszczenie niepowtarzalnym wyglądem, dlatego tak istotne jest to, z czego są zrobione. Nie zapominajmy, że schody są inwestycją na wiele lat, dlatego opłaca się wybierać surowce idealnej jakości, aby niepotrzebne były ewentualne poprawki. Opłaca się postawić na twarde, wytrzymałe drewno które będzie odporne także na ścieranie. Miękkie drzewa nigdy nie będą tak mocne, również przy zastosowaniu dobrego lakieru. Jakie drzewa zatem najlepiej sprawdzą się przy schodach wewnętrznych? Najpopularniejszym surowcem są:

  • Klon i dąb – są to niewątpliwie najtwardsze gatunki drzewa, idealnie dobrze sprawdzające się przy konstrukcji schodów. Drewno tych drzew wyróżnia się świetnymi parametrami.
  • Jesion – jest to gatunek drzewa bardzo odporny na ścieranie. Idealnie sprawdzi się na schody w budynkach mieszkalnych,
  • Buk – rozważając ten gatunek drzewa, trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami lakierów. Buk wymaga preparatów specjalnie dedykowanych temu gatunkowi.
  • Drewno egzotyczne – warto również rozważyć niektóre gatunki drzew nie rosnące w Polsce. Są to m.in.: mahoń, wenge, jatoba,cumaru, merbau, sapelli, doussie, teak, iroko, massaranduba, meranti, ipe, bangkirai, denya. Część z nich jest znacznie trwalsza niż najtwardsza odmiana rodzimego dębu. Są też wyjątkowo odporne na szkodniki, jednakże trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Oczywiście drewno egzotyczne nie jest powszechnie dostępne, ale z pewnością można je znaleźć w specjalistycznych sklepach stolarskich np. w Nowym Sączu.

Jakie drewno na schody zewnętrzne?

Oczywiście schody zewnętrzne muszą charakteryzować się najwyższą możliwą trwałością. Zazwyczaj są one często eksploatowane, jak również podatne na zabrudzenia i niszczące działanie warunków atmosferycznych. Z tego powodu drewno, które wykorzystuje się na tego typu konstrukcje powinno odznaczać się się wyjątkową odpornością na deszcz – co nie sprawdzi się w przypadku drewna bukowego. Zazwyczaj stosuje się drewno jesionowe, dębowe i gatunki egzotyczne takie jak wenge, mahoń, heban. Zdecydowanie odradza się w takiej sytuacji stosowania drewna brzozowego, czy stosunkowo taniego i powszechnego drewna sosnowego. Bez wątpienia niezwykle istotna jest również odpowiednia impregnacja stopni za pomocą specjalnie do tego wyprodukowanych preparatów. 

Jakie drewno sprawdzi się w przypadku schodów betonowych?

Jeśli chodzi o schody betonowe wybór drewna jest zdecydowanie większy, gdyż za wytrzymałość konstrukcji odpowiada wylewka betonowa. Drewno pełni wówczas funkcję estetyczną. W tego rodzaju schodach dosyć często jest wykorzystywane drewno wiśniowe, sosnowe i brzozowe głównie ze względu na niewielką cenę. Należy jednak pamiętać, że te gatunki są miękkie, dlatego wymagają specjalnej ochrony co może w dłuższej perspektywie być  problematyczne. Ten sam problem dotyczy drewna z orzecha włoskiego, które niestety ma krótką użyteczność i potrzebuje właściwej dbałości. Jeśli zależy nam na wytrzymałości i idealnej jakości także jeśli chodzi o schody betonowe warto postawić na odporne gatunki drewna. Unikniemy w ten sposób kłopotliwych konserwacji w przyszłości. Bez względu na to który gatunek wybierzemy: trwały i drogi, czy miękki i tani, warto zadbać o właściwe zaimpregnowanie drewna. Istotne, aby powłoka lakieru była trwała, i ze względów bezpieczeństwa nieśliska, a także odpowiednio dopasowana do gatunku. Warto pamiętać, że buk wymaga preparatów stworzonych specjalnie do tego gatunku.

Powiązane