twoje wnętrza

Jakie są mity na temat paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika jest w ostatnich czasach jednym z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej. Ze względu na coraz większą popularność, znacznie częściej mówi się o technologii fotowoltaicznej nie tylko w specjalistycznym gronie, ale również wśród znajomych, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani inwestowaniem w takie technologię. Im wątek jest bardziej popularny, tym bardziej tym więcej pojawia się nieprawdziwych informacji. Istnieje duża ilość sceptyków, którzy rozpowszechniają nieprzychylne mity poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości bądź ilości energii, jaką możemy pozyskać. Czy naprawdę jest czego się bać? Dziś spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości jak też odeprzeć zarzuty stawiane przez niedowiarków.

Artykuł został napisany dzięki firmie imigo.pl, fachowców działających na terenie takich miejscowości jak Katowice, Gliwice czy też Oświęcim.

W Polsce jest za małe nasłonecznienie

To pierwszy mit, jaki niestety z rezultatem zniechęca możliwych inwestorów. Polakom wydaje się, że ze względu na często przedłużającą się zimę i dużą ilość pochmurnych dni panele fotowoltaiczne nie nie będą w stanie wygenerować wystarczającej ilości prądu. Mapy nasłonecznienia pokazują zupełnie co innego. Szacuje się, że w Polsce posiadamy około 1000kWh/m2, co oznacza, iż nie ma jakichkolwiek obaw, aby dokonywać inwestycji w panele fotowoltaiczne w Polsce.

Inwestycja w fotowoltaikę jest nieopłacalna

Jest to mit, który przeraża osoby zainteresowane zamontowaniem paneli słonecznych. Co, kiedy po kupnie okaże się, że to nieudana inwestycja? To oczywiście nieuzasadniony lęk. W dzisiejszych czasach istnieje szeroki wybór przeróżnych ulg i dopłat, które zmniejszają koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne. Na dodatek, według szacunków, średnia instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po około 5-7 latach. Należy też wziąć pod lupę rosnące ceny energii. Tym bardziej należy postawić na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii.

Aby zamontować instalację fotowoltaiczną potrzebne są pozwolenia

Według prawa budowlanego na zamontowanie paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na inastalację nie będą potrzebne. Może się zdarzyć, iż ze względu na montaż paneli słonecznych będzie konieczna ingerencja w konstrukcję dachu. To oczywiście może się być powiązane z koniecznością uzyskania zezwolenia.

Panele słonecznie nie działają zimą

Praca fotowoltaiki nie ogranicza się wyłącznie do niektórych części roku. Kiedy zamontujemy panele fotowoltaiczne nie musimy obawiać się, iż nie będą one dostarczały energii gdy jest zimno. Fotowoltaika działa przez okrągły rok, chociaż jak łatwo się domyślić zimą ma niższą wydajność. Dzieje się tak dlatego, że zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w lecie i wiosną. W mniej słonecznych miesiącach należy też mieć w pamięci, by zwracać uwagę na to, czy panele słonecznie nie są przysłonięte śniegiem. Należy je wtedy z niego oczyścić, aby mogły pracować prawidłowo. Zazwyczaj jednak firmy zajmujące się fotowoltaiką pamiętają o tym i instalują panele pod kątem około 30-45 stopni, by śnieg miał możliwość się z nich zsunąć.

Powiązane