twoje wnętrza

Jakie są wymagania budowlane przy konstruowaniu schodów

Projektując dom, w którym będą schody, musimy być wiedzieć, że muszą one być zgodne z regulacjami, które zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są tam informacje co do minimalnej szerokości schodów i głębokości stopni oraz maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od rodzaju budynku, który będzie stawiany i brane pod uwagę jest to czy są to schody na zewnątrz czy może wewnątrz. Jakie więc schody możemy postawić w mieszkaniu dwupoziomowym, a jakie będą właściwe do budynku opieki zdrowotnej?

Jaka Powinna b być szerokość schodów?

Rozporządzenie dokładnie definiuje jaka może być minimalna szerokość schodów w przeróżnych budynkach. Przykładowo w domkach jednorodzinnych jest to co najmniej 80cm, ale najbardziej komfortowe i najpopularniejsze bywają schody, które mają 110cm. Identycznie sytuacja prezentuje się przy mieszkaniach dwupoziomowych, ale już inna jest sprawa przy blokach albo obiektach użyteczności publicznej. Schody w tych budynkach muszą mieć minimum 120 cm i identycznie będzie w przypadku przedszkoli oraz żłobków. Budynki opieki zdrowotnej dla odmiany muszą posiadać jeszcze szersze schody, które mają szerokość minimum 140cm. 

Wysokość i głębokość stopni w domach jednorodzinnych

W oparciu o przepisy dotyczące wymagań technicznych, w domkach jednorodzinnych lub mieszkaniach dwukondygnacyjnych stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm, gdyż wtedy staną się zbyt strome. Optymalna wysokość to 16-18cm – wtedy schody są nade wszystko komfortowe.

Inaczej sprawa prezentuje się w przypadku budynków wielorodzinnych lub użyteczności publicznej, ponieważ tam wymiar ten nie może przekraczać 17,5 cm. 

W dodatku rozporządzenie zawiera także dane o ilości stopni a także ich profilu. Kupując schody powinniśmy mieć wiedzę, że bieg schodowy powinien zawierać nie więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni w środku budynków.

Jeśli mowa jest o głębokości stopni to sporo zależy od rodzaju schodów. Przy schodach prostych, przepis twierdzi, że stopnie muszą być głębokie na mniej więcej 25-32cm. Jeżeli za to analizujemy schody kręcone, wachlarzowe lub zabiegowe, to nie może być mniej niż 25cm w odległości nie krótszej niż 40cm od poręczy. W konsekwencji schodzenie i wchodzenie po tego typu schodach powinno być wygodne i niegroźne. Jeśli wybierzecie sprawdzonego producenta schodów to bez wątpienia zaproponuje Wam jakie parametry techniczne muszą one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie na pewno w Koszalinie.

Czy są jakieś przepisy o barierkach?

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wskaźników technicznych obiektów budowlanych, jeśli schody są szersze niż 4 m wypadałoby zamontować ekstra barierkę pośrednią.

Ustawa także posiada punkt o maksymalnym prześwicie albo rozmiarze szpary pomiędzy elementami wypełnienia balustrady, która nie może mieć większego rozmiaru niż 12 cm. Przepis ten uwzględnia obiekty wielorodzinne, ośrodki oświaty i wychowania a także zakłady opieki zdrowotnej. Dodatkowo poręcze obok schodów, które przytwierdzane są do ścian, muszą być oddalone od nich o przynajmniej 5 cm.

Jak można zobaczyć Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dość szczegółowo mówi jakie schody można kupić, ale dalej daje nam spory wybór. Sprawia to, że oprócz tego, że schody mogą być estetyczne to będziemy mieć pewność, że są niezawodne i przepisowe. Pamiętajmy tylko o wynajęciu profesjonalnej firmy do budowy i montażu schodów. Taką stuprocentowo odnajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody Koszalin i całym regionie Pomorza

Powiązane