twoje wnętrza

Kiedy warto postawić na plisy okienne?

Okna stanowią ważny punkt naszych mieszkań. Pozwalają oglądać świat zewnętrzny i zapewniają zastrzyk światła słonecznego, regulują też temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają przechodniom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co wpływa na naszą prywatność.

Między innymi dlatego na oknach instaluje się różnego rodzaju konstrukcje. Zakładając na okna plisy, rolety lub zasłony chcemy też by całość dobrze wyglądała.

Istotna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich faktura. Projektując wnętrze zazwyczaj będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą pomieszczenia. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one charakteryzują?

Co założyć na okna?

Rynek proponuje nam liczne ozdoby okienne. Współczesna technologia pozwala na tworzenie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z zastosowaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed oczami przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ światła do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do spania.

Dotychczas najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i stylowe potrafią zmienić na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od użytej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Co więcej w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od pory roku czy własnego widzimisię.

Inną popularną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają lub odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być wykonywane z różnorodnych tkanin.

Rolety można regulować, dzięki czemu uzyskujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby momentu. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które wiążą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Plisy – wady i zalety

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla tradycyjnych rolet. Różnica między nimi polega na metodzie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować obustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą uwagę.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch szynach, które wmontowane w ramę okienną manipulują tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w estetyczną harmonijkę. Jest to korzystne z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są szczególnie chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Możliwość dwukierunkowego sterowania materiałem pozwala, zależnie od zamiarów, zasłonić część lub całość pomieszczenia. Jest to rozwiązanie cenione również w miejscach użytkowych.

Wśród mankamentów plis wskazuje się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można wykorzystać plisy z materiału odpornego na wilgoć.

W co ubrać swoje okna?

Pierwszorzędną kwestią jest to, czy plisy będą spełniać nasze oczekiwania co do funkcjonalności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa współgrała z resztą wystroju.

Z pewnością warto zaglądnać do właściwego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) postrzegania kluczowe. Dzięki takiemu zdaniu na pewno łatwiej będzie zrealizować zakupy.

Powiązane