twoje wnętrza

Koszty związane z instalacją fotowoltaiki – nasze wskazówki

Fotowoltaika w Polsce zyskuje na popularności, co roku dziesiątki tysięcy polaków stawia na ten sposób podczas modernizacji swojego domu. Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika była rozwiązaniem wyłącznie dla najbogatszych, obecnie można zaobserwować panele fotowoltaiczne niemal na każdym domu. Prawdziwa fala na panele fotowoltaiczne trwa i nic nie słychać o jej końcu, a ekologiczne źródła energii to prawda a nie odległe marzenie. Zwyżki kosztów energii ,a także coraz bardziej korzystne cenowo źródła energii odnawialnej efektywnie przekonują klientów do kupna fotowoltaiki. dzisiaj zobaczymy ile naprawdę kosztuje fotowoltaika. Co sprawia iż panele fotowoltaiczne w tak zawrotnym tempie zyskują popularność? Jakie są koszty ich założenia? Jak zaoszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te kwestie znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Z czego wynika, że fotowoltaika jest coraz tańsza

Na tą kwestię składa się masa czynników. Przede wszystkim do obniżenia cen paneli fotowoltaicznych przyczynia się postęp technologiczny. Technologia fotowoltaiczna jak każdy inny rodzaj nieustannie ewoluuje, co daje możliwość na produkowanie tańszych i bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych. 

Oprócz tego na rynku możesz zauważyć znacznie większą konkurencję. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w fotowoltaice, żeby zatrzymać klientów stale ścigają się ze sobą proponując coraz niższe ceny za produkty i serwis. 

Następnym tematem są różne dotacje, jakie możesz uzyskać kupując panele fotowoltaiczne. Przykładem takiego działania jest program Mój prąd, umożliwia on otrzymanie dopłaty na kupno fotowoltaiki. Program zapewnia nawet do 5000 zł bezzwrotnej dotacji na panele.

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Koszt zainstalowania paneli fotowoltaicznych na tą chwilę waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo szybko się zmieniają, lecz na ich wysokość wpływa zwłaszcza ilość i klasa osobnych modułów.

By wycenić koszt zainstalowania fotowoltaiki dla domu rodzinnego kluczowym aspektem jest wybranie mocy instalacji. Warto zdecydować się na inwestycję w technologię która w całości zapewni roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu. Uśredniając wynosi ono około 4000 kWh. Jeśli weźmiesz pod uwagę możliwe utraty energii, jakie mogą pojawić się podczas używania dobry będzie system o mocy 5 kWh. 

Musisz wziąć również pod lupę metodę w jakiej wyprodukowane są pojedyncze elementy, która wpływa na ich koszt. Technologie dostępne na rynku to przede wszystkim elementy polikrystaliczne, monokrystaliczne a także amorficzne. Podczas wyboru zobacz jaki okres gwarancji obiecuje producent a także wydajność podzespołów. Sprawdź także dokładnie typ inwertera i mikroinwerterów.

Jak polepszyć wydajność fotowoltaiki?

Aby utrzymać optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych w trakcie montowania należy pamiętać o paru zasadach jakie wpłyną na ich pracę:

Panele fotowoltaiczne muszą być zwrócone na południe, w ten sposób będą w stanie uzyskać właściwą wydajność i wykorzystać maksymalnie moment kiedy słońce świeci najmocniej. Jeśli jest to niemożliwe, zamontuj panele na zachód lub wschód.

Panele fotowoltaiczne dają najlepsze wyniki gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie jak i tych na dachu.

Pamiętaj, aby miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych było zupełnie pozbawione cienia, uchroni cię to przed utratą ich wydajności.

Wpis na podstawie informacji ze strony: https://ekover.pl/fotowoltaika-bydgoszcz/

Powiązane