twoje wnętrza

Kto to jest architekt wnętrz i co robi?

Ostatnimi czasy zatrudnianie architekta wnętrz staje się coraz bardziej popularne. W konsekwencji tego nasz lokal dostanie nie tylko nowy wygląd, ale też zmieni się na w większym stopniu ustawne. Koszt za takich realizatorów nie jest stały. Jest inny zależnie od miasta albo rodzaju wykonywanej pracy. Co jeszcze oddziałuje na finalną cenę takiej usługi? Na jaką kwotę możemy być przygotowani w Warszawie?

Tekst dzęki wsparciu michalstrawa.pl – architekt wnętrz Warszawa.

Kim jest architekt wnętrz i czym się zajmuje?

Architekt wnętrz pracuje nad projektowaniem i rozplanowaniem lokali. W jego pracy nie chodzi tylko o piękne rozstawienie sprzętów, ale także sprawienie, że pomieszczenie będzie funkcjonalne. Architekci po studiach mają też wiedzę techniczną na temat materiałów wykończeniowych, umieją wykonywać rysunki techniczne, rzuty, wizualizacje lokali. Architekci bezbłędnie potrafią używać zaawansowane programy graficzne. Dobrze jest nie mieszać architekta wnętrz z projektantem lub dekoratorem. Ten pierwszy ukończył studia inżynieryjne, aby pracować jako projektant oraz dekorator nie trzeba mieć wykształcenia.

Dlaczego cena za projekt mieszkania jest inna niż za projekt domu?

Po pierwsze duży wpływ ma tutaj wielkość i rodzaj urządzanej przestrzeni. Z pewnością koszt za projekt kawalerki będzie się różnił od domku piętrowego. Tutaj sprawa nie jest oczywista, ponieważ zazwyczaj architekt zażąda większej opłaty za metr za zaprojektowanie małego mieszkania niż domu. Spowodowane jest to tym, że w domach najczęściej jest dużo miejsca i jest o wiele więcej możliwości w projektowaniu. W mieszkaniu za to liczy się każdy kąt i każdy nawet niewielki kawałek przestrzeni. Zaaranżowanie ustawnej kawalerki wymaga bezwzględnie więcej roboty.

Nie znaczy to mimo wszystko, że projekt mieszkania będzie kosztowało więcej niż dużego domu. Architekci najczęściej określają cenę za 1m2 a kawalerka jest niewielka porównując ją do domu jednorodzinnego.

Co jeszcze składa się na cennik architekta wnętrz?

Poza rodzajem i wielkością projektowanego lokalu ważne są kwalifikacje i doświadczenie architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, oznacza to, że mimo tego, że istnieją studia w tym zakresie – nie ma obowiązku kończyć ich, żeby zajmować się projektowaniem wnętrz. Na rynku z pewnością istnieje wiele osób, które oferują projektowanie mieszkań a nie mających wcale doświadczenia. Warto więc zweryfikować jak długo projektant jest na rynku, czy posiada pozytywne opinie za projektowanie mieszkań w Warszawie i czy ma wykształcenie w tym kierunku.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka sprawia, że ceny projektu różnią się jest jego zakres. Możesz zakupić u architekta stworzenie projektu koncepcyjnego lub kompleksowego. Projekt kompleksowy daje niewątpliwie więcej niż projekt koncepcyjny, jednocześnie zawierając jego elementy. W ramach tego otrzymujesz propozycje układów pomieszczeń, rozmieszczenie mebli, warianty materiałów wykończeniowych, ale również wizualizację domu i pełną dokumentację techniczną.

Powiązane