twoje wnętrza

Linia nawadniająca – jak długo powinna działać?

Każdy właściciel ogrodu, chce aby prezentował się on jak najpiękniej. Żeby uzyskać zadowalające rezultaty trzeba mu zainwestować sporo czasu.

Regularne strzyżenie krzewów i kwiatów, koszenie trawy czy podlewanie – są to czynności czasochłonne i wymagające zaangażowania.

Powstają patenty, które dają możliwość przyspieszyć pewne rzeczy i zaoszczędzić czas. Jednym z tego typu urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona szybko dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu potrzebne do prawidłowego wzrostu.

Linia nawadniająca – wady i zalety

Poza oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi też najefektywniejszy sposób nawadniania pod kątem wykorzystania wody. Nawadnianie kroplowe jest zwłaszcza cenione w innowacyjnych gospodarstwach. Spełnia swoją rolę zarówno przy dużych uprawach rolnych, jak i przy ogrodach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie stosunkowo małych dawek wody daje możliwość zużyć nawet do 40% mniej wody w zestawieniu z innymi metodami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą trafia do ukorzenienia roślin.

Ponadto, linia nawadniająca dzięki właściwie wydzielanym dozom sprawia, że ewentualnie stosowane w ogrodzie nawozy są lepiej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło spełnić nasze zamiary trzeba je właściwie stosować. Ile czasu powinno trwać podlewanie ogrodu? To kwestia złożona.

Ile czasu powinna chodzić linia nawadniająca?

Okres pracy linii nawadniającej jest uzależniony od różnych czynników. Każdy ogród nieco różni się od pozostałych, w związku z tym każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zbalansować ilość zużywanej wody. Nie można przesadzić z częstotliwością podlewania. Zwłaszcza kiedy za oknem nie panują trzydziestokilkustopniowe upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Uznaje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest zupełnie wystarczające.

Dyskutując z zawodowcami przeważnie można usłyszeć, żeby unikać podlewania w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy moment na uruchomienie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze wilgotna, brakuje słońca, które może powodować parowanie wody. Wtedy woda lepiej się wchłania.

Czas stosowania tego rodzaju linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej chłonne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim cechom zapewnia ona utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia przez długi czas.

Woda musi być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o pomoc fachowców. Zapewni to dobre funkcjonowanie sprzętu.

Komu zlecić powierzyć instalację linii nawadniającej?

Linia nawadniająca jawi się jako skuteczny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, i dalej obniżyć koszty. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można spożytkować na inne aktywności.

Planując montaż takiej linii dobrze jest skonsultować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni prawidłowo wszystko ustawić. Ich pomoc to także wsparcie wkonfigurowaniu całego systemu.

Powiązane