twoje wnętrza

Najciekawsze sauny w Warszawie? Możliwości saunowania w dobie Covid

Sauna – warianty

            Słowo sauna wywodzi się z języka fińskiego. Początkowo określeniem tym nazywano gatunek kąpieli branej w charakterystycznych drewnianych domkach znajdujących się na zewnątrz, blisko rozlewisk bądź rzek. Z upływem lat zaczęło to odnosić się do charakterystycznych miejsc, najczęściej z drewna. Obecnie sauny to małe pokoje stosowane do sesji termicznych. W trakcie kiedy łaźnie parowe okalają organizm gorącą parą, sauny to małe pokoje, które nagrzewają się do niebotycznych stopni bez pary czy wilgoci. Stan wilgotności w powietrzu pozostaje niski a temperatura powietrza jest dostatecznie wysoka. 

            Dziś mamy możliwość używać różnego typu sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzepreferujemy. Sauny możemy  rozróżnić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha innymi słowy zwana fińską to specjalnie przystosowane pomieszczenie, które od wewnątrz obłożone jest drzewem. Drewniane ławy ustawione kaskadowo dają możliwość korzystającym rozsiadać się na różnym poziomie. Najważniejszym urządzeniem zabiegowym w saunie jest piec zaopatrzony w grzałki elektryczne, które nagrzewają znajdujące się w nim kamienie. Są to specjalne skały, oddające ciepło do wnętrza sauny. Ciepłota oraz wilgotność w komorze sauny uzależniona jest od wysokości. Najmniejsza temperatura jest zaraz nad podłogą, a najwyższa pod stropem. Całkiem odwrotnie sprawa wygląda z wilgotnością, która najniższa znajduje się pod sufitem, a najwyższa nad podłogą.

Kolejnym odmianą sauny jest łaźnia parowa, czyli rzymska, która bierze swój początek ze starych tradycji słowiańskich. Miejsce to najczęściej nie jest zbudowane z drewna. Wnętrze sauny parowej wykończone jest ceramiką. Z mozaiki są także ławy. Do środka dociągnięte są pasma, które dostarczają gorąca parę, stwarzając warunki około 100% wilgotności. Przy tak dużej wilgotności, organizm ludzki wytrzymuje temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj utrzymywana. 

Ostatnim rodzajem sauny jest sauna na podczerwień. Jest to inna opcja dla sauny suchej, ale ma z nią jedynie jedną cechę wspólną. zrobiona jest z drewna, a klasyczny piec zastępuje się promiennikami podczerwieni, które wytwarzają promieniowanie IR. 

Działanie sauny

Główną właściwością sauny jest naprzemienne wygrzewanie oraz ochładzanie organizmu. Dlatego procedurę tą możemy podzielić na dwie fazy – nagrzewania i ochładzania. Na etap nagrzewania powinno przeznaczyć się od 5 do 12 minut i będzie to indywidualna kwestia każdego człowieka. Kolejno następuje etap schładzania. Bardzo ważny i nieodłączny element użytkowania sauny. Wykorzystuje się w tym celu przeróżne sposoby: zamoczenie w basenie z chłodną wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), wyjście na rześkie powietrze, smarowanie śniegiem i lodem oraz korzystanie z chłodnego prysznica. Żeby sauna wykazała maksymalne działanie fizykoterapeutyczne, w trakcie jednego seansu powinno się wykonać dwu lub trzykrotnie powyżej opisany cykl, a zatem etap nagrzewania, chłodzenia i odpoczynek.

Kąpiel w saunie to doskonały sposób na pozbycie się napięcia – zarazem fizycznego, oraz umysłowego. Doskonale oczyszcza ona ciało z toksyn, zwiększa przemianę materii, odnawia siły po wysiłku. Działanie sauny w połączeniu z wieloma kosmetykami poprawia jakość naszej skóry. Wpływ sauny na zdrowie fizyczne to tematyka wielu opracowań, można jedynie wspomnieć o jej zbawiennym oddziaływaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie możliwości saunowania oferuje Warszawa? 

 W Warszawie znajdziemy dużo miejsc, gdzie mamy możliwość wybrać się do sauny. Stolica oferuje kompleksy mające jedynie wybrane sauny lub takie, w których w swojej ofercie mają wszelkie osiągalne możliwości na rynku. Do wyboru mamy sauny zlokalizowane w uzdrowiskach, przy basenach a także istnieje sposobność zarezerwowania sauny tylko dla dwóch osób. Warszawa oprócz zwykłych wizyt w saunach ma także do zaoferowania seanse saunowe, na których sauna masterzy dodatkowo podkręcają temperaturę o kilka stopni. 

 Sauny w dobie pandemii Covid

 Jeżeli sauny i kąpiele saunowe należą do tych czynności, bez których nie wyobrażasz sobie przetrwania zimy lecz obawiasz się o swoje zdrowie znajdując się w niedużych, ograniczonych pomieszczeniach z obcymi osobami sauny domowe warszawa to wyjście wymarzone dla Ciebie. W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie zamówić sobie saunę do domu. Sauna do domu to zazwyczaj sauna sucha lub na podczerwień. Można je zrobić na niedużej powierzchni, jako że dla pojedynczej osoby starczy już 1,5m2.

Powiązane