twoje wnętrza

Najistotniejsze informacje o instalacji hydrauliki podczas budowy domu

W czasie projektowania domu jest wiele kwestii, które muszą być dobrze przemyślane i starannie zaplanowane. Tak jest w sytuacji instalacji wodno – kanalizacyjnej, bez której niewykonalne jest doprowadzenie wody do budynku i rozprowadzenie po pomieszczeniach. Taka instalacja to nie tylko woda bieżąca, czy spuszczanie nieczystości, ale to także instalacja centralnego ogrzewania. Z tej przyczyny dobre zaplanowanie jej bardzo istotne, ale jednocześnie z pewnością nie łatwe. Prawidłowe wykonanie jest bez wątpienia gwarancją braku usterek, ale także długowieczności. Ważna jest też sprawdzona jakość surowców, dlatego trzeba zaopatrzyć się w sprawdzonych, wyspecjalizowanych miejscach jak np. hurtownia hydrauliczna. Oczywiście ceny zależne są od lokalizacji, inne będą w Warszawie, inne natomiast w Gdańsku. Na etapie montażu warto dbać o trwałą jakość połączeń i bezpieczeństwa użytkowania. Warto wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów, ponieważ może to skutkować stosunkowo wysokimi kosztami napraw. Na co warto uważać układając instalację wodno – kanalizacyjną?

Instalacja wodno – kanalizacyjna – co warto wiedzieć? 

Instalacje hydrauliczne są fundamentem życia każdego gospodarstwa domowego. W czasie montażu tego typu instalacji istotne jest używanie odpowiednich uszczelek, które przeciwdziałają zalaniu mieszkania bądź domu. W przypadku kanalizacji istotne jest, żeby ścieki odprowadzane były z pomocą grawitacji. Dlatego należy wykonać odpowiedni spadek, który pozwoli na swobodny odpływ. Projektując instalację hydrauliczną podstawą jest prostota. Im mniej połączeń, tym mniejsza szansa, że któreś z nich będzie ciekło. Na szczęście sam montaż instalacji wodno – kanalizacyjnych nie jest kłopotliwy. Dobrym pomysłem jest kupno instalacji, która zwiększa przepływ wody i ścieków. 

Montaż centralnego ogrzewania – najważniejsze informacje

Nie da się komfortowo mieszkać w domu, w którym nie ma centralnego ogrzewania. Niewątpliwie jest to jedna z istotniejszych instalacji w domu mieszkalnym. Przed samą instalacją trzeba zaplanować gdzie musi się znajdować piec i grzejniki. Prawidłowo zrobiona instalacja przebiega w ścianach, omijając otwory drzwiowe. Trzeba również pamiętać o bezpieczeństwie domowników i zabezpieczyć instalację przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia czy temperatury. Poza tym, warto upewnić się, że połączenia są odpowiednio uszczelnione. Nawet najmniejsza nieszczelność w tego typu instalacjach niesie za sobą ryzyko kłopotliwego kucia ścian. Na pewno da się w pewnym stopniu zabezpieczyć instalację centralnego ogrzewania dzięki takim urządzeniom jak: naczynia przeponowe, zawory bezpieczeństwa oraz dwufunkcyjne. Wszystkie niezbędne elementy do poprawnej instalacji warto zakupić w hurtowni hydraulicznej, co dodatkowo gwarantuje nam odpowiednią ich jakość.

Co w przypadku awarii? Awaria instalcji wodno – kanalizacyjnej – najistotniejsze informacje

Z całą pewnością nie zawsze da się wszystko przewidzieć i może zdarzyć się awaria, która będzie przyczyną większych zniszczeń. Należy być szczególnie ostrożnym w przypadku instalacji w mieszkaniach, gdyż skutki jakiegokolwiek błędu mogą ponieść również sąsiedzi. Warto pamiętać, że dobrze zamontowane instalacje powinny być poddawane okresowym kontrolom. Odpowiednio wcześnie wykryte nieprawidłowości można szybko naprawić i tym samym zapobiec poważnym zalaniom. Na etapie wyboru materiałów niezbędnych do zamontowania instalacji wodno – kanalizacyjnej warto postawić na dobrą jakość. Takie elementy znacznie rzadziej się niszczą, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo powstania awarii.  Niestety, również okresowe przeglądy mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto ubezpieczyć mieszkanie od skutków zalania. Czasami taka awaria może skończyć się kuciem ścian oraz gruntownym remontem u nas i u sąsiadów, co z na pewno będzie bardzo kosztowne. Takie ubezpieczenie może okazać się dużym wsparciem finansowym w przypadku jakichkolwiek wypadków. 

Powiązane