Fotowoltaika – czyli co to są panele słoneczne?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na konwersję energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Za jej sprawą zyskujemy bezpłatny prąd przyczyniając się do ochrony naszej planety. Możemy go zużywać w danym momencie do podgrzewania wody i nieruchomości, magazynować, a nawet sprzedawać. Swoja elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od wzrostu cen energii i warunków na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie jest powiązana z niszczeniem ekosystemu, toteż jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, zapewniające brak emisji szkodliwego dwutlenku węgla.
Profesjonalny montaż fotowoltaiki zawsze odbywa się zgodnie z obowiązującymi wymogami technicznymi, warunkami przyłączenia a także dokumentacją techniczną. Zanim przystąpimy do zlecenia montażu paneli fotowoltaicznych warto zamówić audyt fotowoltaiczny. Podczas audytu fotowoltaicznego powinno się:
- ustalić zapotrzebowanie na prąd i zgodnie z tym dobierać odpowiednią moc konstrukcji fotowoltaicznej,
- ocenić możliwości montażowe,
- ocenić zakres zacienienia dachu lub gruntu.
Słoneczny prąd fotowoltaiczny jest doskonałym źródłem energii odnawialnej i jest mnĻstwo argumentów, dla których opłaca się zacząć czerpać z dobrodziejstw, jakie są przez nią niesione. Panele fotowoltaiczne stały się łatwe w konserwacji i działają przez długi czas.
Aktualnie w Polsce jesteśmy w stanie zauważyć popyt na fotowoltaikę, szczególnie na takich obszarach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie a także Mazowieckie oraz w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Grudziądz.
Na fotowoltaikę w Grudziądzu jesteśmy w stanie otrzymać dofinansowanie przeznaczone dla ochrony środowiska. Nieustannie mówi się o degradacji środowiska, dlatego fotowoltaika cieszy się sporym zainteresowaniem władz państwowych. Grudziądz rok do roku oferuje dofinansowanie na fotowoltaikę ze środków lokalnych. Dzięki dofinansowaniom instalacja może zwrócić się o wiele szybciej a także perspektywy instalacji paneli jest coraz więcej.
W jakich miejscach instalowane mogą być panele fotowoltaiczne?
Jesteśmy przystosowani do typowego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy modułów fotowoltaicznych ułożone w liniowy sposób spoglądają w słońce, czasem mierząc jego położenie. Tego rodzaju zorganizowane instalacje zakładane są na ziemi lub na dachach. nierzadko instalacjom fotowoltaicznym zarzuca się naruszanie wyglądu terenu albo rażącą przemianę bryły nieruchomości. A co, jeśli panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie spożytkować jako fragment dopasowany do otoczenia?
W Chinach została stworzona wielka farma słoneczna składająca się z tysięcy paneli pokrywających szczyty oraz doliny gór Taihang. W pierwszej kolejności odnosimy wrażenie, że spoglądamy na przeszkloną ścianę jednego ze współczesnych wieżowców. Kilka sekund później wiemy już, że to odczucie jest złudne. Władze Chin zainstalowały w regionie panele fotowoltaiczne będące w stanie generować aż 321 megawatów energii w ciągu roku. Docelowo farma słoneczna obniży wytwarzanie CO2 o 251 000 ton w każdym roku.
Również w Chinach zbudowana została farma, która swoim kształtem przypomina gigantyczną pandę. Chińskie władze zaplanowały budowę stu takich farm w całym kraju, gdyż to naturalnie panda kojarzona jest najmocniej z tą częścią świata.
Amerykańskie sklepy które należą do grupy Target instalują panele w formie swojego znaku firmowego. Takie samo rozwiązanie zastosowała kosmiczna firma Elona Muska SpaceX. Jej logo został ułożony na pokryciu dachowym siedziby w Kalifornii. Również w USA oraz w Kanadzie często pokrycia dachowe kościołów są wyposażone w panele fotowoltaiczne które ułożono w niezwykle oryginalny sposób, a dokładnie tak, by został stworzony z nich krzyż. Tego rodzaju przykładów ze świata można podawać bez liku a jedynym ograniczeniem podczas montażu paneli jest nasza wyobraźnia.
W kraju od jakiegoś czasu dodatkowym rozwiązaniem na montaż paneli są pływające farmy fotowoltaiczne. Wprawdzie w Polsce póki co raczkują, lecz na świecie budowane są już od parunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych intensyfikuje się, więc u nas również będzie ich coraz więcej.
Pływająca fotowoltaika jest wydajniejsza, dlatego że pozwala wyeliminować ewentualnie ograniczyć zacienienie a także ilość brudów opadających na panele. Natomiast woda obniża temperaturę otoczenia, co ma bezpośredni wpływ na pracę paneli z większą wydajnością. Także modułowy sposób instalacji – za pomocą pływaków zakotwiczonych do dna – pozwala na szybszą realizację obiektu niż w sytuacji lądowych farm fotowoltaicznych.