Okna są dla nas banalnym elementem budynku i niekoniecznie interesuje nas ich historia albo to jaką funkcję mogą spełniać. Ważna dla nas jest ich szczelność oraz funkcja dekoracyjna. Czy jednak wiecie od kiedy w otworach okiennych są szyby? Albo jaką jeszcze funkcję mogą spełniać oprócz przepuszczania promieni słonecznych do domu? Mało kogo interesują ciekawostki o oknach i szybach, a zdecydowanie jest to temat warty uwagi.
Ciekawostki o historii szkła
Szkło wynaleziono jakieś 5 tysięcy lat temu, jednak wtedy robione było bardzo przypadkowo. Nasi przodkowie nie widzieli potencjału szkła i tworzyli z niego ozdoby, które miały losowy kolor i nie były w ogóle przezroczyste. Dopiero jakiś czas później nauczono się, że można je kształtować. Dzięki temu zaczęto robić szklane naczynia.
Czy wiesz, że zanim zaczęto produkować szklane szyby, domy przeważnie nie miały wcale otworów okiennych? Głównym powodem było to, że nie istniał inny materiał, który można było wykorzystać do chronienia mieszkania przed warunkami atmosferycznymi. Dopiero mniej więcej w 100 roku naszej ery pojawiło się szkło okienne. Oczywiście nie były to okna plastikowe lub okna drewniane, które mamy w dzisiejszych czasach. Szkło nie było w 100% transparentne, ale nie było również ciemne. Dzięki temu do mieszkań wpadało niewiele promieni słonecznych. W Polsce szyby okienne zaczęły być produkowane z pewnością XIII wieku, ale to również nie były tego typu okna jakie mamy aktualnie. Możemy stwierdzić, że pierwsze, podobne do naszych, szyby okienne zaczęły powstawać w XIV wieku, ale na większą skalę produkowane były dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Były to tylko szyby w drewnianych ramach. Okna plastikowe pojawiły się na rynku w latach 60 XX wieku, a w Polsce spotkać je można było częściej dopiero w latach 70 XX wieku.
Interesujące okna na świecie
Prawdopodobnie każdy wie, że okna, które kupujemy do domu są zupełnie inne niż te, które są w świątyniach. To właśnie tam najczęściej widzimy wielokolorowe witraże, które potrafią robić wrażenie. Głównie z tego powodu to one są najbardziej znanymi oknami na świecie. Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najbardziej popularnych są okna z witrażami w barcelońskiej katedrze. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Następnym miejscem na mapie pięknych okien jest Kaplica Dziękczynienia w Teksasie. To właśnie tam oglądać można spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Ciekawe okna bywają nie tylko w świątyniach. Idealnym tego dowodem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który składa się prawie w całości ze szklanych paneli. Każda szyba ma inną barwę i sprawia wrażenie ekranu telewizyjnego. Jeżeli będziecie blisko Hilversum to koniecznie obejrzyjcie ten niezwykły budynek! Kolejnym dowodem na to jak interesująco można wykorzystać szybę jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. W tym miejscu gigantyczna szyba została wstawiona między miejscem spacerowym, a akwarium, które ma aż 49 milionów litrów i pływają w nim morskie istoty!
Nowoczesne okna
Powoli przyzwyczajamy się do smart sprzętów w domu. Możemy za pomocą aplikacji w telefonie kierować odkurzaczem, zmieniać moc i kolor światła lub odsłaniać i zasłaniać żaluzje. Nie jest dla nas mimo to oczywiste istnienie inteligentnych okien. Co robi więc SmartWindow? Posiadając taką szybę możemy zmniejszyć ilość ekranów w domu. Dzięki tej technologii to na szybie odpalamy film lub bajkę. Interesujące jest również to, że taką szybę można połączyć z laptopem albo innym urządzeniem poprzez WiFi, Bluetooth, a nawet przez kabel USB. Interfejs telewizora w szybie jest na dotyk i może niezwykle zadziwiać swoją funkcjonalnością.