twoje wnętrza

Okna drewniane czy plastikowe?

Jeżeli myślałeś swego czasu nad wymianą okien, albo zacząłeś budowę domu i musisz wybrać które ramy okienne wstawić, to dobrze trafiłeś. Z pewnością wiesz, że w sklepach są różne typy okien. Segregujemy je ze względu na technikę montowania, otwierania i zastosowanie, a także na materiał z jakiego są zrobione. Wyodrębniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skoncentrujmy się jednak na surowcu i sprawdźmy, jaki produkt jest dla Ciebie lepszy.

Okna drewniane i z plastiku, do jakiego stylu pasują?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób produkcji dostaniesz je jedynie w standardowych rozmiarach. Najczęściej są w kolorze białym, ale w sklepach dostępne są farby i okleiny, które umożliwiają metamorfozę i dostosowanie ich do wnętrza. Okna z PCV będą więc idealne do pomieszczeń loftowych albo nowoczesnych.

Okna drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem. W zależności od efektu jaki pragniesz uzyskać możesz skorzystać z najpopularniejszego drewna sosnowego albo pomyśleć o bardziej prestiżowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to na pewno interesuje Cię, że idealnie wpasowują się w rustykalny styl i współgrają z drewnianymi częściami domu. Dodatkowo okna drewniane możesz wykonać w każdym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych są odpowiednie do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie postaw na krakok.pl.

Okna z plastiku – prostota czy przeciętność

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to na pewno przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV niewątpliwie jest korzystniejsza. Ramy są twarde i funkcjonalne, nie ma potrzeby ich restaurować. Okna są rzecz jasna odporne na wilgoć i pogodę. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zniszczą się, konieczne będzie zastąpienie ich nowymi. Oprócz tego powinieneś wziąć pod uwagę, że mogą zdarzyć się odkształcenia na skutek zmian temperatury albo zżółknąć w wyniku intensywnego nasłonecznienia.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim polecana firma od okien to Stolares.

Na co zwrócić uwagę przy oknach drewnianych

Ponieważ znamy już plusy i minusy tworzywa sztucznego to przeanalizujmy teraz okna drewniane. Ramy charakteryzują się trwałością, są sztywne, nie naprężają się i bardzo łatwo je naprawić. Drewno zdecydowanie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i daje lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również nie są bez wad. Największą różnicą między nimi a plastikami jest konieczność renowacji. Drewniana rama minimum trzykrotnie w ciągu roku powinna być oczyszczona z kurzy i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku wymagane jest skontrolowanie stanu lakieru i potencjalnych uszczerbków mechanicznych. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Wiedz, że jeżeli umiejętnie zadbasz o materiał i będziesz cyklicznie konserwować produkt, to okna starczą Ci nawet na kilkadziesiąt lat.

Zanim podejmiesz decyzję zastanów się czy wolisz wydać mniejszą sumę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na cykliczne czyszczenie i konserwację, pomyśl, czy nie lepiej kupić okna plastikowe i ozdobić je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.

Powiązane