twoje wnętrza

Olejki eteryczne – jakie są sposoby ich łączenia?

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z różnych fragmentów roślin (jest to zależne od tego, jaka to roślina). Są one coraz bardziej rozpoznawalne i z tego względu pojawiło się ich na rynku już bardzo wiele. Dla wielu z nas stanowią źródło odporności i zdrowia (szczególnie dla naszych górnych dróg oddechowych) a także idealnie sprawdzają się podczas chwili relaksu (zwłaszcza dzięki właściwościom zapachowym). W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie korzyści da nam łączenie olejków eterycznych?

Jest dużo inspiracji na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. Co nam to daje? Poza walorami zapachowymi, które możemy dostosować do osobistych preferencji, jest jeszcze jedna zaleta – wzmocnienie oddziaływania na nas aromaterapii. Na taki efekt, możemy liczyć wtedy, gdy zmieszamy między sobą oleje o identycznych albo bardzo podobnych właściwościach. Dużo oczywiście jest zależne od tego, jaki efekt nas interesuje i co jest dla nas najważniejsze. Kompleksowe dobranie olejków do osobistych upodobań pozwoli nam czerpać garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też kupić zestawy olejków eterycznych.

Jaką metodą łączyć olejki eteryczne?

W zależności od tego, jaki efekt chcemy wydobyć z naszych olejków eterycznych na takim ich połączeniu musimy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnorodnych olejków trzeba pamiętać o paru istotnych zasadach, dzięki którym będziemy mogli skutecznie łączyć ze sobą różne typy olejków:

 • Najlepiej będzie, gdy olejki będą łączone w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Zaczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi nie szalejmy zbyt mocno – bezpieczniej będzie, jeśli zaczniemy od mniejszej liczby składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, by nabrać wprawy w odpowiednim ich mieszaniu.
 • Gdy chcemy użyćolejków w zakresie leczniczym o tym, aby dobrać je w odpowiedni sposób, aby ich właściwości się nawzajem uzupełniały.
 • Kiedy pragniemy uzyskać, bardziej trwały i różnorodny zapach pamiętajmy o mieszaniu olejków tak, żeby pasowały do siebie pod względem trwałości – dobrze jest mieszać olejki o krótszym czasie utrzymywania z tymi, utrzymującymi się dłużej.

Skuteczne sposoby łączenia olejków eterycznych

Wiele ludzikoncentruje się na tym, jakie olejki eteryczne najlepiej do siebie pasują. Skupmy się, w takim razie na najpopularniejszych, rekomendowanych i przynoszących efekt połączeniach. A są nimi:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Wszystkie z wyżej przedstawionych połączeń jest popularne oraz rekomendowane.Musimy dostosować zapachy i wszelkie kompozycje do osobistych priorytetów. Daje nam to możliwość, poznać najwięcej przyjemności oraz plusy korzystania z olejków eterycznych. Pamiętajmy, że ważna w procesie kupna i łączenia olejków jest nasza satysfakcja.

Powiązane