twoje wnętrza

Parkiet czy panele? Wady i zalety tych rozwiązań w Twoim mieszkaniu

Szeroki wybór

Bardzo ważną rzeczą w trakcie urządzania domu lub mieszkania jest z pewnością wybór podłogi do poszczególnych pomieszczeń. Rodzajów jest bardzo dużo, począwszy od wykładzin, a skończywszy na kafelkach. Co bardziej wymagające osoby, które w szczególności doceniają klasyczne rozwiązania, z pewnością skupią się jednak na drewnianych podłogach. Zawsze stoi się wtedy przed dylematem: skusić się na parkiet czy panele?

Istota pielęgnacji

Zanim przejdziemy do poszczególnych minusów i zalet obu alternatyw, trzeba położyć duży nacisk na fakt, że niezależnie od tego, czy wybierzemy panele, czy parkiet, musimy zaopatrzyć się w lakier do podłogi. Jest to klucz do odpowiedniej pielęgnacji drewna, znajdującego się pod naszymi nogami.

Co wybrać?

Parkiet jest rozwiązaniem znacznie bardziej kosztownym, ale przy tym niezwykle trwałym. Cena paneli może być nieco bardziej kusząca, ale tutaj musimy zdawać sobie sprawę z niezbyt przyjemnej akustyki oraz tego, że panele są o wiele mniej wytrzymałe, przez co mogą starczyć na kilka lat mniej. Warto zatem podjąć wybór na podstawie ilości pieniędzy, jakie mamy na ten zakup i oczekiwań odnośnie prezencji oraz wytrzymałości. Należy także pamiętać, że parkiet jest bardziej wymagający względem podłoża, na którym się znajduje.

Powiązane