twoje wnętrza

Piec na pellet czy ekogroszek? Jakie rozwiązanie wybrać?

W ostatnim czasie niezwykle często można zewsząd usłyszeć dyskusje dotyczące tego, co jest korzystniejsze i bardziej efektywne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, sprawa ta nie jest jakkolwiek przejrzysta i bardzo ciężko stwierdzić, które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne. Dobrze jest jednak zapoznać się z ich charakterystyką i dobrać taki sposób ogrzewania domu, który pasuje do naszych oczekiwań oraz potrzeb. 

Pellet i ekogroszek – porównanie

Pellet drzewny jest nowoczesny i ze wszech miar ekologiczny. Wszystko dzięki temu, że może zostać wyprodukowany z różnorakich odpadów, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się przede wszystkim jego wydajność, ale także gwarantowaną przez pellet troskę o naturę – nie wpływa on w znaczący sposób na środowisko, w przeciwieństwie do nieco bardziej archaicznych form ogrzewania domów. 

Ekogroszek hurt jest natomiast paliwem stałym, które zostało skompresowane do rozmiarów niewielkich kulek – stąd też jego nazwa. Paliwo to charakteryzuje się nade wszystko dużą kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie można także narzekać na ilość nieprzyjaznych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem znikoma.

To tylko i wyłącznie Twoja decyzja

Reasumując – nie można zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem jest pellet czy ekogroszek. Pod wieloma względami praktycznie nie ma między nimi różnic, uzupełniają się również pod względem wad oraz zalet. Przez to bardzo trudno wybrać faworyta tych zawodów. Zanim zdecydujesz się na dany sposób ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i sugerując się nimi, wybrać: pellet czy ekogroszek?

Powiązane