twoje wnętrza

PIT 36 vs PIT 37 – który wybrać?

W natężeniu regularnych zmian, momentami ciężko jest się połapać w panujących przepisach. By uniknąć błędów warto zlecić wykonanie tego rodzaju usług profesjonalistom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie zdolna pomóc nam w wybraniu najwygodniejszej drogi do rozliczenia z Fiskusem.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie tylko dbałość o właściwy przebieg procesu. To również reprezentowanie naszych spraw przed instytucjami. Warto w związku z tym znać podstawowe zagadnienia, z którymi można udać się do zawodowców.

Dla kogo przeznaczony jest PIT 36? PIT 36 – kto powinien go składać?

Sposób rozliczenia oraz kierunki, z których otrzymane zostały dochody determinuje, z którego formularza powinniśmy skorzystać – w przypadku wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 dedykowany jest dla przedsiębiorców, którzy osiągali zyski samodzielnie. Innymi słowy – prowadzili swoją prywatną działalność gospodarczą bez osób trzecich.

osoby, które czerpały przychody z racji obrotu bądź różnych form dzierżawy nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobowiązane do złożenia formularza PIT 36.

Kolejną grupą, która do zamykania roku rozliczeniowego wykorzystuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest pobierany już w danym miejscu. Jeśli jednak w sposobach rozliczania w danych krajach są różnice, wtedy trzeba dopłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie powinniśmy się udać w celu rozwiązania wszelkich zagwozdek.

Także zarobki generowane z innych źródeł determinują potrzebę wykorzystania odpowiedniego formularza. Wszelkie normy są klarownie przedstawione w prawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć kłopotów z interpretacją dokumentów.

Jakie cechy ma PIT 37?

Najczęściej używanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość osób zatrudnionych na etacie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Również osoby wykonujące dane zlecenia zobligowane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w organie podatkowym warto by rzuciła na niego okiem księgowa Pruszcz Gdański.

Druk PIT 37 przedstawia dochody uzyskiwane z różnych źródeł. Warunkiem jest by dochód był uzyskany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na stałym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Ponadto PIT 37 zawiera wszelkiego rodzaju renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwypuklić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także należy tu przedstawić.

Kto pomoże nam prawidłowo rozliczyć PIT 36 i PIT 37?

Mimo jasno podkreślonych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Po pierwsze regulują one opodatkowanie na zasadach generalnych.

Ponadto każdy może się przy ich pomocy rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też możliwośc korzystania z różnych zniżek i przekazania 1% podatku na organizacje charytatywne.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie zrobione należycie warto zlecić rozliczenie specjalistom, których sektorem jest księgowość Pruszcz Gdański.

Powiązane