Skup złomu jest miejscem, gdzie można pozbyć się niepotrzebnych, zalegających rzeczy a oprócz tego zarobić trochę gotówki. Poza tym w niektórych punktach skupu, można również zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie bezużytecznych rzeczy na skup pomaga w dbaniu o środowisko naturalne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się zawieźć zbędne metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Jednakże nie każdy do końca wie jakie surowce można sprzedać w takim miejscu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie surowce trzeba wcześniej dobrze przygotować poprzez ich wyczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych papierem. Dlaczego? Dlatego, że takie materiały nie mogą zostać poddane recyclingowi. Mimo wszystko warto włożyć odrobinę wysiłku, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zyskać trochę pieniędzy.
Jakie surowce można sprzedać na skupie złomu?
Zazwyczaj nie wiemy, ile zbędnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Czym jest złom? Dokładnie mówiąc są to różnego rodzaju odpady nie nadające się do użytku wykonane z metali i ich stopów, które równocześnie mogą zostać przetworzone. Takie bezwartościowe przedmioty mogą zostać stopione i uzyskany z nich metal ponownie wykorzystany. Co dokładnie można oddawać na takim skupie? Zazwyczaj sprzedawane przedmioty to np.: części samochodowe, wszelkiego rodzaju blachy, puszki po napojach, zbrojenia wyjęte z rozbiórek, oraz metalowe odpady produkcyjne czy budowlane.
Jakie metale są najchętniej przyjmowane przez skupy?
To, ile dostaniemy pieniędzy sprzedając metale do skupu zależne jest na pewno od tego, jaki to będzie metal. Niewątpliwie skupy kupują wszystkie metale, ale część z nich jest droga, a część tania. Najpowszechniejsze, a zarazem najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo oraz aluminium. Wadą jest to, że ich cena nie jest zbyt wygórowana. Można dostać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Mimo to, warto je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zarobić najwięcej? Zdecydowanie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Co jest przyczyną? Na pewno z tego, że są to metale które przewodzą ciepło i prąd. Następną ich pożądaną cechą jest niewątpliwie to, że podczas recyclingu praktycznie nie traci się surowca. Ponadto koszty wydobycia takich metali są wielokrotnie wyższe od kosztów recyclingu.
Sprzedaż odpadów na skupie – jak je przygotować?
Przed oddaniem metalowych przedmiotów na złom należy pamiętać o kilku zasadach. Nade wszystko takie przedmioty muszą być wcześniej właściwie przygotowane, aby cały proces sprzedaży przebiegał szybko i bez zakłóceń. Przede wszystkim takie przedmioty muszą być wyczyszczone z niepotrzebnych odpadów jak papier, folia, szkło. Kolejną ważną kwestią jest właściwa segregacja. Przed udaniem się na złom należy osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Przede wszystkim jest to bardziej korzystne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakiś przedmiot składa się z kilku metali będzie on zważony i zakupiony w cenie żelaza, nawet jeżeli są tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny.
Jak sprzedać samochód na skup złomu?
Wiele skupów, które są do tego przystosowane przyjmuje także niepotrzebne, zniszczone samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i poszczególnych części. Zazwyczaj jest to jedyna możliwość na legalne pozbycie się samochodu nadającego się tylko do kasacji. Jakiś czas temu chcąc oddać taki samochód na szrot trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Teraz zrezygnowano z niej i na sprzedaniu szrota można nawet zarobić.
Skup złomu – czego nie przyjmie?
Wiele więcej osób oddaje zbędne, metalowe rzeczy na złom. Takie punkty często przyjmują niemalże wszystko, aczkolwiek jest kilka wyjątków. Jakie dokładnie? Na złomowiskach z pewnością nie spieniężymy monet które są obecnie w obiegu. Następną rzeczą, której nie da się zgodnie z prawem sprzedać na złomie są znaki drogowe, co nie powinno nikogo dziwić. Na pewno taki punkt nie ma prawa kupować także torów kolejowych lub tramwajowych, także w sytuacji kiedy możemy udokumentować, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Pomimo tego warto od czasi do czasu zrobić w domu czy piwnicy gruntowne porządki i zbędne, metalowe rzeczy odwieźć na złomowisko. Jest to o wiele bardziej opłacalna opcja niż wyrzucanie ich do śmieci. Istotne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot dostanie drugie życie.
Jak otworzyć skup złomu?
Skupy złomu cieszą się ostatnio dużą popularnością, w związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na ich otwarcie. Na pewno należy posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można magazynować tego typu odpady. Aby otworzyć taką działalność należy uzyskać właściwe zezwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeżeli przyszły przedsiębiorca ma aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.