Pompy ciepła są coraz bardziej popularne. Ma na to wpływrozwój technologii a także coraz bardziej przystępna cena całej instalacji. Pamiętaj również aby stawiać na produkty wysokiej jakości takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.
Do czego potrzebna jest nam pompa ciepła?
Pompa ciepła to jedna z bardziej nowoczesnych technologii ogrzewania pomieszczeń. To też bardzo ekologiczne rozwiązanie. Jest mało temperaturowym urządzeniem grzewczym, który czerpie energię która znajduje się w ziemi, powietrzu i wodzie. Efektywność i działanie pompy ciepła uzależnia się od przemyślanego wyboru źródła ciepła.
Działanie pompy ciepła
Działanie pompy ciepła opiera się na ciągłych zmianach fizycznych czyli sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu i skraplaniu, które umożliwiają transport ciepła z miejsca jego pozyskania do odbiornika który jest położony powyżej. Sposób jej działania jest podobny do działania lodówki bądź klimatyzacji w samochodzie. Wymiennik ciepła najczęściej posiada czynnik roboczy, który ulega odparowaniu, przy czym odbiera ciepło z dolnego źródła. Para, która została wcześniej wspomniana zostaje zassana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej formie trafia do skraplacza, gdzie ciepły i sprężony czynnik ulega rozprężeniu i odrazu się schładza oddając ciepło do wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką wzbogaconą o silnik elektryczny.
Poznaj rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła rozróżnia się na podstawie sposobu pozyskiwania i przekazywania energii.
-
solanka – ciepło w tym wypadku jest pozyskiwane z gruntu, przy pomocy wymiennika który zawiera roztwór glikolu.
- woda w tym wypadku ciepło pozyskuje się z wody.
- Parownik ogrzewa się za pomocą wody, z kolei skraplacz oddaje ciepło też do wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania.
- powietrze/woda – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane z powietrza. Parownik ogrzewa się powietrzem, natomiast skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
- powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło pozyskuje się za pomocą powietrza, natomiast ciepło ze skraplacza przekazywane jest do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.
- woda/powietrze – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z wody, z kolei do pomieszczeń przekazywane jest poprzez ciepły nadmuch.