twoje wnętrza

Świętokrzyskie – co oferuje turystom?

Wiele miejsc w Polsce pozostaje słabo rozpoznanymi wśród turystów. Przeważnie niesłusznie, gdyż każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś unikatowym.

Podobnie sytuacja ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy historii mają możliwość zwiedzania zamków i starych miast. Są tu także malownicze góry i inne cuda natury. Dosyć popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są warte obejrzenia w Kielcach i okolicach? Poniżej, zwięzły przewodnik.

Województwo Świętokrzyskie – historyczne centrum kraju

Obszar województwa Świętokrzyskiego odegrał niemałą rolę w historii naszego kraju. W swoim czasie tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych pagórków i lasów szlachta budowała zamki. Kwitnął także handel i struktura miejska.

Dziś pozostałości tamtych czasów można oglądać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie powinien być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w tamtym czasie miasto było jednym z głównych przystanków karawan kupieckich zmierzających ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto rejon ten jest pełen starych zamków. Część z nich utrzymała się w niezłym stanie. Z innych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc pachnie historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien odwiedzić każdy pasjonat historii.

Niejednokrotnie w okolicy zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć wygodne noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to decyzja, który(a) pozwala poczuć ten region w stu procentach.

Góry, pola, lasy, sady – Świętokrzyskie w pełnej krasie

Agroturystyka Świętokrzyskie to fantastyczna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Obszar ten słynie z pięknych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zatrzymując się w gospodarstwie agroturystycznym mamy możliwość kosztowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i oglądanie z bliska pracy ich gospodarzy może być świetnym relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w regionie Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owite są różnymi tajemnicami co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Tutaj też spotkamy najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też aktywny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie czy zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Natomiast dla chcących wyciszenia, województwo Świętokrzyskie oferuje miasta zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wymienione miejsca to tylko część bogactwa jakie posiada ten region Polski. Bezsprzecznie warto poświęcić kilka dni by sprawdzić jak funkcjonuje agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje gościom.

Powiązane