twoje wnętrza

Szklane balustrady – zidentyfikuj ich pozytywne strony oraz wady

Balustrada to istotny komponent używany celem osłonięcia schodów, tarasu, balkonu. Te wykonane ze szkła całkiem niedawno były używane przede wszystkim w biurowcach, urzędach czy centrach handlowych. W chwili obecnej balustrady szklane dość często pojawiają się także w prywatnych lokalach, gdzie zapewniają uzyskanie ciekawego rezultatu. Balustrady szklane świetnie harmonizują z przeróżnymi stylami architektonicznymi jak i aranżacjami wnętrz. Nie przesłaniają ciekawych wyjść stylizacyjnych, wzmagają optycznie przestrzeń, a nadto są nadzwyczaj odporne i bezpieczne. Mogą zostać stworzone z pochwytem drewnianym lub z aluminium. Dodatkowe obramowanie upiększy proste i zimne płyty a także podkreśli elementy jak elewacja, schody czy posadzka.

Czym jest szklana balustrada?

Balustrada szklana to współczesny składnik wykończenia wnętrz, skonstruowany ze szkła hartowanego. Możemy wybierać spośród balustrad samonośnych, balustrad na szynie a także skonstruowanych w stalowej ramie.

Balustrady samonośne będą wykonane w całości z pasów szkła. Tego typu rozwiązanie będzie jednak drogie i wymaga wykonania kompleksowych robót budowlanych: balustradę instaluje się zwykle bezpośrednio do sufitu za pomocą specjalnie dostosowanych łączników.

Balustrada na szynie jest to niejednokrotnie wybierana opcja z uwagi na bezproblemowy sposób montowania oraz możliwość wykończenia przy wykorzystaniu użyciu różnorodnych materiałów. Wśród elementów wykończeniowych takich balustrad napotkamy poręcze stworzone z drewna albo stali, co pozwala dopasować ich wygląd do aranżacji pomieszczenia.

Innym, chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem stało się użycie balustrad w stalowej ramie. Istnieje sporo wzorów, dzięki czemu możemy dobrać je do wyglądu pomieszczenia, tarasu czy balkonu. Stalowa rama wzmacnia trwałość balustrady na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

Balustrady szklane – w jakim celu wskazane jest wykorzystywać?

Balustrady szklane mają dużo zalet równocześnie w materii stylistyki, bezpieczeństwa, a także ergonomii. Dzięki takim szklanym balustradom każde wnętrze będzie wyglądało na bardziej przestrzenne. Przezroczystość barierek pozwala także na lepsze oświetlenie wnętrz, nie hamując promieni słońca i światła sztucznego z lamp oraz kinkietów. Odpowiednio dobrane szklane poręcze nadają wystrojowi nowoczesny design, a szkło wpisuje się w niemalże każdą stylistykę. Takie rozwiązanie będzie pasowało do wnętrz wykończonych betonem, cegłą, kamieniem, kaflami, a także nowoczesną tapetą ewentualnie ścianą pomalowaną na każdy odcień.

Balustrady szklane  w Warszawie to wyśmienite rozwiązanie do lokalu, biura czy też sklepu. Szkło jako produkt w architekturze, jest bardzo szlachetne. Przynosi na myśl surowość i luksus zarazem.

Balustrady szklane charakteryzuje prostota i przezroczystość powierzchni, {dzięki temu dostajemy gwarancję, iż taka poręcz nie hamuje padającego poprzez nią światła. Każde wnętrze na pierwszy rzut oka staje się bardziej rozjaśnione. Prowadzi to również do optycznego zwiększenia przestrzeni i zmiany optyki planu widokowego. Dlatego barierki szklane bardzo dobrze sprawdzają się w domkach z krajobrazem na góry bądź mieszkaniach z balkonami na wysokich piętrach domu. Przy użyciu takiego rozwiązania na tarasie budynku czy restauracji lub biura, zyskujemy sporo więcej widoku na lasek, miasto, ulicę czy park, niż przy zastosowaniu standardowych barierek.

Szklana poręcz jest delikatnym połączeniem funkcjonalności i delikatności. Kolejną zaletą szklanych balustrad jest łatwość w utrzymaniu. Trzeba tylko posiadać płyn do szkła i ściereczkę bądź ręcznik papierowy. Jedno wytarcie barierek powoduje wymycie ich do czysta oraz przywrócenie połysku nowości.

Balustrady szklane nie są jednak bez wad. Na początek, zrażać może ich cena, która jest nieco wyższa niż w przypadku zwykłych balustrad szklanych. Bierze się ona z rewelacyjnej jakości materiału, ponieważ hartowanie szkła wymusza dużych nakładów czasu a także pracy. Kolejną wadą stał się fakt, iż łatwo na nich zobaczyć wielorakiego typu zabrudzenia. Co prawda, ich usunięcie jest nietrudne, jednak może to przeszkadzać osobom uczulonym na tym punkcie. Ostatnią kwestią jest transparentność standardowych paneli szklanych, a to może ograniczać intymność na balkonie lub tarasie. 

Balustrady szklane Warszawa – jak zdecydować się na realizatora? 

Zanim postawimy na szklaną balustradę wskazane jest przyjrzeć się producentom, żeby wybrać takiego, który spełni wszelkie nasze oczekiwania. W Warszawie znajdziemy sporą ilość dostawców. Poszukując wykonawcy powinno się zwrócić uwagę na jakość proponowanych produktów, dbałość o szczegóły czy posiadane wzornictwo.

Powiązane