twoje wnętrza

Toalety i łazienki ogólnodostępne – przepisy i dobre standardy

Kryteria jakie powinna spełniać jakakolwiek toaleta publiczna

 Obecnie w każdym miejscu publicznym musi znajdować się odosobniona toaleta, z dostępem do ciepłej wody, środków czystości a także suszarki do dłoni. Te wymagania podyktowane są prawnie. Bardzo dużo osób wciąż niechętnie używa toalet, gdyż miejsca te kojarzą im się z syfem, brakiem higieny a także ogólną czystością pozostawiającą dużo do życzenia. Aktualne przepisy prawne oraz względy sanitarno-higieniczne nie dopuszczają takiej sytuacji. Toalety publiczne są cykliczne sprzątane oraz utrzymane w nienagannym stanie.

Może się jednak zdarzyć tak, że toaleta w miejscu publicznym jest nieprzystosowana do grupy docelowej. Zazwyczaj kwestią problematyczna jest też nieduża przestrzeń, którą pokrywa, co zazwyczaj rodzi problem związany z poruszaniem się po tak wykonanej łazience – zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Inaczej projektuje się toalety dla szkół i innych placówek edukacyjnych, a w inny sposób dla klinik czy galerii usługowo-handlowych. Ważne, aby w trakcie projektowania takiego miejsca wziąć pod uwagę potrzeby przyszłej grupy docelowej.

W lokalach gastronomicznych, handlowych , edukacyjnych a także w placówkach medycznych musi znajdować się toaleta publiczna, która musi spełniać wymagania dotyczące czystości, komfortu, bezpieczeństwa i swobody korzystania oraz mieć na swoim wyposażeniu stosowne urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to niewątpliwie nie tylko toalety, ale również miejsce, gdzie można wziąć prysznic. Tego rodzaju wyposażenie spotkać można między innymi na stacjach benzynowych przy trasach regularnie uczęszczanych przez kierowców pojazdów ciężarowych, jak również na kempingach czy polach namiotowych. Wyposażenie łazienek a także urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego rodzaju także powinno cechować się trwałością, starannością i bezawaryjnością.

Niezbędne akcesoria do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to niezwykle duży wybór produktów wykonanych do zaopatrzenia toalet publicznych. Dla zaoszczędzenia przestrzeni i zaplanowania przestronnej toalety publicznej, niezbędne będą akcesoria do toalet, dzięki którym możemy zachować ład oraz prządek, bez wprowadzania nieładu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych związane jest z organizacją miejsca oraz przestrzeni w nich, toteż odnajdziemy tutaj na przykład miejsce do przewijania niemowląt, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nakładek sedesowych, pojemniki na foliowe woreczki a także pojemniki na torebki higieniczne. Urządzenia sanitarne zapewniają zorganizowaną powierzchnię łazienki a także łatwe utrzymanie jej w higienicznym porządku.

Nieodzownym elementem dowolnej toalety ogólnodostępnej stały się dozowniki do dezynfekcji. Warto zadbać, aby akcesoria do łazienek publicznych oraz urządzenia sanitarne zrobione zostały przez renomowanych producentów, iż mamy wówczas pewność, że będą one najwyższej jakości. Czasami tańsze zaopatrzenie łazienki jest jedynie umowne, gdyż zakup u niesprawdzonego producenta może okazać się nieudany a urządzenia sanitarne tandetne, przez co w niedługim czasie konieczna stanie się ich zamiana na kolejne.

Normą jest, że funkcjonują osobne toalety publiczne dla kobiet i mężczyzn. W toaletach publicznych przeznaczonych dla kobiet montuje się miski WC, natomiast w toaletach dla mężczyzn także pisuary. 

W trakcie montowania pisuarów w toalecie trzeba koniecznie przeanalizować odległości pomiędzy nimi, chodzi o to, aby realne było wygodne korzystanie z nich. W momencie, gdy w toalecie zamontowane są dwa albo więcej pisuarów, zaleca się, aby przynajmniej jeden z nich był zamontowany na takiej wysokości, tak aby również dziecko miało go użyć. Jeżeli chodzi o miski WC należy zamontować je w kabinach na tyle dużych, by dawały swobodę ruchów. Dobrym pomysłem są również charakterystyczne haczyki łazienkowe, które umożliwiają wygodne odwieszenie okrycia wierzchniego. 

Utrapieniem damskich toalet stały się wieczne kolejki. Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu długich kolejek do damskich toalet jest montaż zwiększonej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla pań. Wiąże się to niewątpliwie z koniecznością zagospodarowania zwiększonej powierzchni na damską toaletę, co należy wziąć pod uwagę już w fazie projektu.

Powiązane