twoje wnętrza

Typy klimatyzatorów – jaki wybrać do domu lub mieszkania?

Upały w Polsce często są niełatwe do zniesienia. Wiele osób decyduje się kupić klimatyzator, chcąc choć trochę odetchnąć przed wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest przesadnie gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie nie tylko obniżając temperaturę, ale również zmniejszają wilgotność. Montowanie klimatyzacji w domu stało się praktyką tak powszechną, że ceny klimatyzatorów bardzo spadły, dzięki czemu coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej wybrać? Czy klimatyzacja w domu nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka?

Co to jest klimatyzator? 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora lub miejsca instalacji, jego zadanie jest takie samo – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew pozorom działanie klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i w postaci pary transportowane do sprężarki. Celem sprężarki jest podniesienie jego temperatury oraz ciśnienia, a później w skraplaczu oddaje ciepło. Następnym krokiem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Generalnie można powiedzieć, że zasada jego funkcjonowania jest analogiczna do funkcjonowania lodówki. Część urządzeń posiada funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, dzięki czemu w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Czy opłaca się zainwestować w klimatyzację?

Przed decyzją o instalacji klimatyzatora trzeba przeanalizować wszelkie wady i plusy. Wiele ludzi uważa, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej zalet niż wad. Najistotniejsze z nich to:

  • Komfort termiczny – jest to główne i najistotniejsze zadanie klimatyzatora, czyli utrzymanie umiarkowanej temperatury powietrza. Oprócz termoregulacji klimatyzator zmniejsza również wilgotność. Nie należy zapominać, że wysokie temperatury i utrzymująca się wilgotność są niewskazane dla osób z chorobami kardiologicznymi lub układu oddechowego. Wiele współczesnych klimatyzatorów jest w pełni zautomatyzowana, a więc samodzielnie pilnuje wcześniej zaprogramowane parametry.
  • Poprawa jakości powietrza – istotną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest ilość drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została również w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr ważny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
  • Jonizacja powietrza – jest to dodatkowa funkcja, którą mają tylko wybrane klimatyzatory. Jonizacja powietrza potrafi znacząco poprawić stan zdrowia.

Klimatyzator w domu – jakie są jego najistotniejsze minusy?

Z całą pewnością klimatyzator, jak i inne urządzenia oprócz korzyści posiada również pewne wady. Wiele ludzi niepotrzebnie martwi się o zagrzybienie urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeśli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród wad klimatyzatora można wymienić:

  • Cena – klimatyzator ostatnio stał się znacznie tańszy, aczkolwiek nadal nie jest to mały wydatek. Także koszty montażu są stosunkowo wysokie.
  • Czyszczenie – aby klimatyzator nie miał niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie trzeba okresowo zlecać jego czyszczenie przez profesjonalny serwis. Ważne są także jego przeglądy, aby długo i sprawnie działał.
  • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien kłopot zarówno jeśli chodzi o klimatyzator stacjonarny, jak i przenośny.

Klimatyzator – jakie są typy?

Na rynku w ofercie jest dużo odmian klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka typów:

  • Klimatyzator w wersji split – jest to zdecydowanie najpopularniejszy klimatyzator. Zbudowany jest on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność bierze się stąd, że są wydajne i ciche. Potrzebują one także stosunkowo mało miejsca na montaż.
  • Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które mają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Pozwala to na obsługę wielu pomieszczeń przez jeden system.
  • Klimatyzator przenośny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie permamentnie montowane do ściany. Można bez problemu go przemieszczać – najczęściej taki klimatyzator wyposażony jest w kółka. Minusem tego rozwiązania jest to, że urządzenie to jest mniej wydajne niż typu split.
  • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie zazwyczaj stosowane w biurach. Jednostka wewnętrzna montowana jest w suficie podwieszanym.
  • Klimatyzator kanałowy – zaletą tego rozwiązania jest staranne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jeden klimatyzator może schładzać kilka pomieszczeń za pomocą kanałów.
  • Klimatyzator okienny – jest to dosyć stara odmiana klimatyzatora, która rzadko pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje instalowane są w oknie, niestety minusem jest głośna praca. 

Wybór klimatyzatora zależy od wielu czynników. Warto rozważyć powierzchnię, ilość pomieszczeń, oraz budżet. Oczywiście należy przemyśleć także posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Istotnym czynnikiem są również ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest duży asortyment klimatyzatorów także takich dostosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do zakupu takiego urządzenia, można rozważyć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas. 

Powiązane