Przez wzgląd sposobność uzyskania wielu dotacji na fotowoltaikę z każdym można zaobserwować rosnące zainteresowanie nimi. Jest to przyjazne środowisku źródło energii, które oprócz tego pozwoli na znaczne oszczędności na opłatach za prąd. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może stać się posiadaczem fotowoltaiki. Ich montażem trudnią specjalistyczne firmy, które w planach biorą pod uwagę wszystkie niezbędne parametry, oraz wybierają najlepsze miejsce na montaż fotowoltaiki. Najczęściej ze względu na komfort są one instalowane na dachach budynków, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych miejscach takich jak specjalne konstrukcje na gruncie, dachy garaży, a także dachy altan. Gdzie jeszcze można zamontować fotowoltaikę w Trójmieście? Czy umiejscowienie ich na gruncie nie wpłynie źle na ich wydajność?
Właściwe lokalizacje dla montażu paneli fotowoltaicznych
Staranne wybranie lokalizacji na instalację paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na ich wydajność. Poszukując firmy, która zajmie się instalacją warto skorzystać z doświadczenia specjalistów w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale także właściwego miejsca. Ważne, aby w miarę możliwości zagwarantowany był jak najdłuższy dostęp do promieni słonecznych. Zależnie od pory roku zmienia się kąt padania promieni, z tego powodu właściwy dobór miejsca zależy od warunków geograficznych. Przykładem jest niewątpliwie Białystok w województwie podlaskim, gdzie jak pokazują badania największą efektywność produkcji prądu można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.
Tego typu uwarunkowania należy brać pod uwagę decydując się na montaż fotowoltaiki. Panele słoneczne najlepiej jest zamontować na otwartej przestrzeni w stronę południa. Optymalny kąt nachylenia to 30 – 45 stopni. Warto nadmienić, że zwiększenie kąta pochylenia może przynieść duże straty energii. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montowane są na dachach budynków, przez co kąt pochylenia podyktowany jest przez konstrukcję dachu. Zazwyczaj, gdy nie ma możliwości umieszczenia instalacji na dachu, można rozważyć montaż na południowej ścianie budynku. Inną opcją może być również umieszczenie ich na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Wymogiem koniecznym jest jednak duża przestrzeń bez budynków czy drzew w okolicy. Trzeba pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają paneli, mogą mieć niekorzystny wpływ przez wzgląd na opadające liście.
Czy montaż fotowoltaiki na ścianie domu to dobry pomysł?
Na pewno najbardziej popularnym sposobem montażu paneli fotowoltaicznych jest położenie ich na dachu domu. Jednakże czasami nie jest to możliwe i należy przemyśleć inne rozwiązania jak na przykład rzadko spotykany montaż na ścianie budynku. Zasada funkcjonowania fotowoltaiki pozostaje identyczna jak w przypadku klasycznego umiejscowienia na dachu. W jakich sytuacjach warto rozważyć ten sposób? Najczęściej posiadacze domów decydują się na niego w następujących sytuacjach:
- konstrukcja dachu nie pozwala na ułożenie na nim paneli,
- właściciel chce powiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej przestrzeni na dachu,
- dach jest stosunkowo mały i nie da się na nim zamontować wszystkich wymaganych paneli.
Niewątpliwą zaletą takiego montażu jest zwiększenie ich wydajności zimą, kiedy słońce położone jest nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie często jako zaletę wskazują nietypowy wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie fotowoltaiki umożliwia również ich konserwację i czyszczenie przez wzgląd na łatwiejszy dostęp do nich. Oczywiście to rozwiązanie posiada również wadę. Pomimo tego że produkcja energii w okresie zimowym jest zwiekszona, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest mniejsza o 72 % w stosunku do kklasycznego sposobu montażu.
Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne wolnostojące?
Panele wolnostojące są dobrym pomysłem, kiedy mamy wolny kawałek działki. Niestety, koszt ich instalacji jest o wiele wyższy niż w sytuacji tradycyjnego montażu. Dzieje się tak, ponieważ panele wolnostojące wymagają specjalnej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Bezdyskusyjną zaletą jest ich większa efektywność, szczególnie, kiedy inwestor zdecyduje się na uzbrojenie ich w system nadążny, który przekręca panele w kierunku słońca.