twoje wnętrza

Zalety posiadania paneli słonecznych

Od kilku lat znacznie wzrosła powszechność instalacji fotowoltaicznych. Stosunkowo niedawno czerpanie energii słonecznej było abstrakcją, dziś stało się to rzeczywistością- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać właścicielem fotowoltaiki i pozyskiwać energię ze słońca. Instalacje takie dają wiele korzyści, a co najważniejsze słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?

Jak jest wytwarzana energia przez panele fotowoltaiczne?

Pozyskiwanie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas na pewno miał styczność się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Obecnie ta metoda bardzo się rozbudowała i jest możliwość produkowania prądu we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Wytwarzanie prądu ze słońca to proces wieloetapowy. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanego prądu. W panelach słonecznych pod wpływem promieni słonecznych wytwarzany jest prąd stały, który następnie przekazywany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny dopasowany do naszych gniazdek, pełni również funkcję kontrolera domowej elektrowni. Na bieżąco dopasowuje on produkowany prąd do parametrów sieci. Co więcej w razie wystąpienia awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wytworzonej energii jest taka sama, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W sytuacji nadmiaru prądu, można go przekazać do elektrowni. Jeśli ilość wytworzonej energii będzie niewielka, warto odebrać przesłany nadmiar z elektrowni. 

Sześć korzyści płynących z fotowoltaiki

Panele słoneczne posiadają zdecydowanie więcej plusów niż wad. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich instalację przede wszystkim przez wzgląd na liczne dotacje pozwalające obniżyć koszty zakupu paneli. Plusy tego sposobu produkowania energii elektrycznej odnosi się przede wszystkim do obszaru ekonomicznego oraz ekologicznego. Jakie dokładnie korzyści możemy czerpać z paneli fotowoltaicznych?

Obniżenie kosztów prądu

Jest to zdecydowanie najważniejsza korzyść wynikająca z zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Wytwarzanie własnego prądu umożliwi właścicielom domów znacznie obniżyć rachunki za prąd. Ilość prądu zależna jest od ilości dni słonecznych. Kiedy przydomowa instalacja wyprodukuje za dużo prądu warto odesłać do elektrowni, aby następnie odebrać w okresie niedoborów. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest darmowa i każdy może z niej korzystać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam cena całej instalacji. Przy obecnie powstałych dotacjach znacznie więcej osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a ponadto jest to inwestycja przynosząca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za energię elktryczną- niezależność

Przydomowa instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na niezależność jeśli chodzi o stałe wzrosty cen energii elektrycznej. Jak podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy pewności, że koszty energii elektrycznej nie wzrosną. Właściciele paneli fotowoltaicznych na pewno nie muszą się martwić ewentualnym wzrostami, stają się niezależni.

Panele fotowoltaiczne bez szkody dla środowiska

Elektrownie, aby móc wytworzyć wystarczającą ilość prądu muszą zużyć duże ilości paliwa oraz wody. W Polsce podstawowym surowcem niezbędnym do produkcji prądu jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe instalacje fotowoltaiczne są zupełnie bezpieczne. Ponad to do produkcji paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całościowo podlegające recyclingowi. Podczas produkcji energii elektrycznej nie są wydzielane żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Z pewnością decyzja o montażu paneli wiąże się z wyjątkowo dużymi kosztami. Pomimo dofinansowań trzeba liczyć się z określonym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na długie lata. Panele wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niekorzystne pogody. Dotyczy to zarówno intensywnych opadów, intensywnego gradobicia, oraz zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość obsługi fotowoltaiki

Po zamontowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o trudną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w sytuacji jakiś nieprawidłowości powiadomi nas o nich. Często nie ma potrzeby również ich czyścić, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje dużo pyłów.

Dotacje do kupna paneli fotowoltaicznych

Obecnie, aby zachęcić coraz więcej ludzi w inwestowanie w produkcję energii elektrycznej, które jest nieszkodliwe dla środowiska, powstało wiele programów proponujących liczne dotacje. Programy takie same w całym kraju. Inne proponowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji warto rozeznać się jakie dotacje są w naszym miejscu zamieszkania. Poza samym wsparciem w zakupie paneli, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od rocznego zeznania podatkowego. 

Powiązane